e martë 21 shtator 2021
e martë 21 shtator 2021

 

Në Ukrainë është ndezur një debat mbi seksizmin pas publikimit të fotografive zyrtare të parakalimit të ushtareve të mbathura me taka në vend të çizmeve ushtarake.

Ministria e Mbrojtjes së Ukrainës ka ndezur një debat në lidhje me seksizmin pas shfaqjes së fotografive zyrtare të parakalimit të ushtareve që kishin mbathur taka në vend të çizmeve ushtarake. ⁣

⁣Fotografitë u bënë gjatë provave për paradën ushtarake të Ukrainës, e cila do të zhvillohet në gusht për të përkujtuar 30-vjetorin e pavarësisë pas rënies së Bashkimit Sovjetik.

“Sot, për herë të parë, stërvitja zhvillohet me këpucë me taka”, tha një ushtare. “Është pak më e vështirë se me çizme ushtarake por ne po përpiqemi.”

⁣Kërkesa e Ministrisë së Mbrojtjes shkaktoi një valë kritikash. Anëtarja e parlamentit, Inna Sovsun tha se: “Vështirë se dikujt tjetër mund t’i shkonte në mendje një ide më idiote dhe e dëmshme.” Ajo shtoi se gratë ushtare – sikurse burrat – po rrezikojnë jetën e tyre dhe “nuk meritojnë të tallen”. ⁣

“Një turp i vërtetë” që tregon “mendësinë mesjetare” të autoriteteve ukrainase, ishin disa nga komentet e tjera. ⁣

⁣Aktualisht në forcat e armatosura të Ukrainës shërbejnë më shumë se 31,000 femra, përfshirë këtu edhe më shumë se 4,000 oficere.

Më shumë

Merkeli flet në Kiev në favor të një samiti të ri

Gjatë vizitës në Kiev, kancelarja Merkel foli në favor të një samiti të ri për Ukrainën, për të qetësuar konfliktin në lindje të vendit.   Takimi duhet të zhvillohet me pjesëmarrjen e krerëve të shteteve të Rusisë, Francës dhe Ukrainës, tha kancelarja në një takim me Presidentin e Ukrainës Selenskyj. Merkeli tha se deri […]

Gjermania frikësohet se mijëra persona kanë marrë ujë të kripur në vend të vaksinës

Autoritetet në veri të Gjermanisë u kanë kërkuar më shumë se 8,000 personave që të vaksinohen sërish kundër koronavirusit, pasi një infermiere dyshohet se u ka dhënë atyre ujë me kripë, në vend të dozës së vaksinës.   Policia është duke hetuar veprimet e infermieres në një qendër vaksinimi në Friesland, transmeton BBC.   […]

Përmbytje në mes të verës, plazh në sheshin “San Marco” të Venecias

Sheshi “San Marco” në Venecia u përmbyt në mes të verës për shkak të shirave të rrëmbyeshëm, që janë të rrallë në këtë periudhë të vitit në këtë qytet.   Ndryshe nga përmbytjet që ndodhin gjatë vjeshtës dhe dimrit, të dielën në mbrëmje, turistët e shijuan mbushjen e sheshit me ujë, me të rriturit […]

Berlin: “Muret bien, kur njerëzit nuk mund t’ i durojnë ato“

Muri vazhdoi të zgjatet duke u ndërtuar edhe në segmente të tjera. Në fotografi punimet nga ndërtimi i zgjatjes së murit në rrugën Zimmerstrasse në vitin 1964     Më 13 gusht 1961, udhëheqja e RDGJ-së filloi ndërtimin e murit që do ta mbante për gati 30 vjet Gjermaninë të ndarë dhe që u kthye […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara