e premte 22 tetor 2021
e premte 22 tetor 2021

 

 

Rënia e emetimeve të karburanteve fosile gjatë mbylljes së pandemisë globale të vitit të kaluar nuk ka ngadalësuar ritmin e ndryshimit të klimës dhe bota mbetet prapa synimeve për uljen e emetimeve të karbonit, bëhet e ditur në një raport të OKB-së.

 

Organizata Botërore e Meteorologjisë njoftoi se rënia e emetimeve të dyoksidit të karbonit vitin e kaluar nuk ishte e mjaftueshme për të përmbysur rritjen e niveleve të gazeve serrë në atmosferë, njofton “Reuters”.

 

Sipas raportit të OKB-së, objektivat e reduktimit nuk janë përmbushur dhe ka një gjasë në rritje që bota të humbasë objektivin e Marrëveshjes së Parisit për reduktimin e ngrohjes globale në 1.5 gradë celsius mbi nivelet paraindustriale.

 

 

“Gjatë gjithë pandemisë ne kemi dëgjuar se duhet të rindërtojmë më mirë për ta vendosur njerëzimin në një rrugë më të qëndrueshme dhe për të shmangur ndikimet më të këqija të ndryshimit të klimës në shoqëri dhe ekonomi”, -tha shefi i OBM-së Petteri Taalas, i cili shtoi se raporti tregon se deri më tani në vitin 2021 nuk po shkohet në drejtimin e duhur.

 

Më shumë

Raporti i BE: 76.5% e ujërave në Shqipëri të shkëlqyera, zonat e plazhit me ndotjen më të madhe

Publikohet raporti i Bashkimit Europian për cilësinë e ujërave detare por edhe në tokë, ku Shqipëria renditet e 20-a nga 30 shtete të monitoruara.   Sipas raportit 76.5 për qind e ujërave në Shqipëri kanë kualitet të shkëlqyer, 95.8% kanë cilësi të pranueshme dhe 4.2% klasifikohen si zona të ndotura.   Renditja sipas […]

Malet nën pushtetin e zjarreve: Barinjve do iu ndalohet shfrytëzimi i kullotave

Vazhdoi edhe sot situata e rënduar me zjarret në malet e Qarkut të Vlorës, ku vatra më serioze është ajo në gadishullin e Karaburunit.   Rreth 500 trupa ushtarake, 50 automjete nga toka, si dhe 3 helikopterë nga ajri po bashkëpunojnë për të shuar zjarret, që rrezikojnë banesat dhe Parkun Kombëtar të Llogarasë.   Një […]

Tymi i djegies së plehrave mbulon Fierin

Qyteti i Fierit prej ditësh është mbuluar nga retë toksike të tymit që del nga fusha e mbetjeve urbane fare pranë qytetit.   Edhe pse koha është e mirë dhe me diell, rrezet e tij bllokohen nga reja e tymit të mbetjeve urbane. Zjarri ka rënë në fushën e mbetjeve në Mbrostar. Sasia […]

Ndotja e lumenjve nga mbeturinat dhe ujërat e zeza në Shkodër

Shkodra është një nga qytetet e Shqipërisë që rrethohet nga ujërat e lumenjve Buna, Drin dhe Kir si dhe nga ato të Liqenit të Shkdorës, i cili është edhe më i madhi në Ballkan. Por kjo pasuri natyrore e qytetit, sipas drejtuesit te shoqatës mjedisore “Eko Mendje”, Mirsad Basha, vazhdon prej vitesh të ndotet nga hedhja […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara