e martë 21 shtator 2021
e martë 21 shtator 2021

 

Projekti i hyrje-daljes rrugore për Gjirokastrën, duket se po kthehet në kërcënim për statusin si trashëgimi botërore të qytetit.

Në një projekt-rezolutë të botuar para sesionit të 44-të të takimit të Komitetit të Trashëgimisë Botërore (UNESCO), që po zhvillohet në Kinë, rekomandohet që qeveria të ndalojë punimet pasi mund të ketë pasoja në urbanistikën unike të qytetit.

Qeveria mbrohet duke thënë se ky projekt “nuk ka dhe nuk do të ketë asnjë pasojë” të tillë negative mbi qytetin muze. Sidoqoftë akademiku Emin Riza, që i ka kushtuar jetën studimit, ruajtjes dhe njohjes së tij, pohon se çdo ndërhyrje e tillë e shton rrezikun për të humbur statusin.

Por kjo nuk është hera e parë që ekspertët e kanë ngritur këtë problem për Gjirokastrën, edhe pse është kërkuar që të pezullohet çdo punim, kjo nuk ka ndodhur për asnjë moment.

Projekti i hyrje-daljes rrugore (bypass) të qytetit të Gjirokastrës u paraqit në vitin 2016 nga qeveria si një projekt që synonte devijimin e qarkullimit të makinave nga zona muze ndërsa që atë herë UNESCO kërkoi rishikimin e tij, dhe me pas pezullim deri ne mbërritjen e një misioni monitorues.

Gjirokastra hyri në listën e trashëgimisë botërore në vitin 2005, ku u vlerësua për veçantinë urbane dhe ndërtimit të shtëpive.

Më shumë

Kapitullimi i Italisë fashiste – si u hapën dyert e shtëpive shqiptare për të mbrojtur trupat italiane nga nazistët gjermanë

Në foto: Pamje nga filmi “Tomka dhe shokët e tij” ku tregohet se si mbroheshin ushtarët italianë në familjet shqiptare     Më 8 shtator 1943, Italia fashiste shpalli kapitullimin para trupave aleate, edhe pse kushtet e marrëveshjes ishin vendosur që më datë 3 shtator. Kapitullimi ndodhi për të ndaluar veprimet e aleatëve në Itali […]

Shqiptarët, të ndarë mbi vendimin për të pritur refugjatët afganë

Shqipëria po strehon refugjatë afganë që do të skanohen para marrjes së vizës amerikane. Disa shqiptarë mendojnë se Shqipëria duhet të ndihmojë SHBA, të tjerë se duhet të zgjidhë fillimisht problemet e brendshme.   Vija bregdetare shqiptare është e mbushur me turistë vendas dhe të huaj që po mbyllin pushimet verore. Por qyteti bregdetar […]

Më 1 shtator 1928 u shpall Monarkia Shqiptare

Asambleja Kushtetuese, e dalë nga zgjedhjet e 17 gushtit 1928 me 58 deputetë, sanksionoi në statut formën monarkike të qeverisjes dhe parashikoi sistemin njëdhomësh parlamentar.   Shqipëria shpallej mbretëri demokratike, parlamentare, dhe e trashëgueshme, ndërkohë që Mbret i shqiptarëve sanksionohej Lart Madhëria e tij Zogu I.   Në prill 1938 Mbreti Zog martohet me […]

Djali i George Soros takon punonjësit afganë të fondacionit

Alex Soros, djali i miliarderit George Soros ka mbërritur në Shqipëri dhe ka vizituar punonjësit afganë të fondacionit, të cilët janë strehuar në hotelet në Durrës. “Kam patur privilegjin të takoj kolegët e Fondacionit Shoqëria e Hapur dhe të evakuuar të tjerë që u shpëtuan nga Afganistani drejt Shqiërisë. Ky grup përfshin gazetarë, mbrojtës […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara