Monday 24 June 2024
Monday 24 June 2024

Elementet ushtarake turke dhe ruse kanë realizuar patrullimin 38. tokësor në lindjen siriane të Eufratit në kuadër të masave kundër pandemisë globale të koronavirusit të ri (COVID-19).

 

Ministria e Mbrojtjes Kombëtare në Turqi njoftoi të enjten në mbrëmje se në kuadër të Memorandumit të Moskës është kryer patrulla 38. tokësore turko-ruse në Autostradën M4 të Idlibit.

 

“Patrulla 38. tokësore e elementeve ushtarake turke dhe ruse në lindje të Eufratit u krye nën masat kundër COVID-19 duke u mbrojtur me maska dhe duke zbatuar rregullin e distancës sociale”, shkroi Ministria në rrjetin social “Twitter”, ku postoi gjithashtu disa fotografi që tregojnë ushtarët e të dyja vendeve duke mbajtur maska dhe respektuar rregullin e distancës sociale për t’u mbrojtur nga koronavirusi. TRT Shqip

 

3 prill 2020

 

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara