e diel 24 janar 2021
e diel 24 janar 2021

 

Kompania farmaceutike amerikane Pfizer njoftoi të hënën se vaksina e saj eksperimentale kundër COVID-19-s ka dëshmuar një nivel efektiviteti me të lartë se 90 për qind. Ky zhvillim shihet si një fitore e madhe në luftën kundër një pandemie që ka shkaktuar vdekjen e më shumë se një milion njerëzve në mbarë botën, krahas dëmtimit të ekonomisë e shkatërrimit të jetës së përditshme.

 

Pfizer dhe partneri i saj gjerman BioNTech janë të parat që shpallin të dhëna të suksesshme nga provat klinike në shkallë të gjerë të një vaksine kundër koronavirusit. Kompanitë thanë se deri më tani nuk kanë ndeshur shqetësime serioze mbi sigurinë dhe presin që të kërkojnë autorizimin e autoriteteve amerikane për përdorimin emergjent të vaksinës, këtë muaj.

 

Nëse merret autorizimi, numri i dozave do të jetë fillimisht i kufizuar. Megjithatë ende nuk dihet se për sa kohë do të sigurojë mbrojtje vaksina. Sidoqoftë lajmi është shpresëdhënës se edhe vaksinat e tjera kundër COVID-19 për të cilat po punohet, mund të jenë gjithashtu efektive.

 

“Sot është një ditë e shkëlqyer për shkencën dhe njerëzimin”, tha Albert Bourla, shefi ekzekutiv i kompanisë Pfizer. “Ne mbërritëm në këtë moment të rëndësishëm në programin tonë të zhvillimit të vaksinave në një kohë kur bota ka më shumë nevojë për të, për shkak të nivele rekord të infeksioneve të reja, spitaleve që po tejkalojnë kapacitetet për shkak të numrit të pacientëve si dhe ekonomisë që po përpiqet të rihapet”.

 

Pfizer-i pritet të kërkojë autorizim nga autoritetet amerikane për përdorim emergjent të vaksinës për grupmoshat nga 16 deri 85 vjeç. Që të miratohet kërkesa, do të duhen dy muaj të dhëna të sigurta nga rreth gjysma e 44 mijë pjesëmarrësve në një studim, të dhëna që pritet të dalin në fund të këtij muaji.

 

Pfizer dhe BioNTech kanë lidhur një kontratë prej 1.95 miliardë dollarësh me qeverinë amerikane për shpërndarjen e 100 milionë dozave të vaksinës, duke nisur nga ky vit. Ato kanë arritur gjithashtu marrëveshje me Bashkimin Evropian, Mbretërinë e Bashkuar, Kanadanë dhe Japoninë.

 

Për të kursyer kohë, kompanitë kishin nisur me prodhimin e vaksinës përpara se të mësonin se ajo do të ishte efektive. Ato presin të prodhojnë këtë vit deri në 50 milionë doza, të mjaftueshme për të mbrojtur 25 milionë njerëz.

 

Kompania Pfizer tha se pret të prodhojë deri në 1.3 miliardë doza të vaksinës në vitin 2021. VOA

 

 

Më shumë

Fshehje dhe kaos shifrash për testimet e COVID-19 në laboratorët privatë

Në fund të marsit, kur vendi sapo ishte përfshirë nga ethet e pandemisë së COVID-19, reklamat për teste në spitalet private ngritën shqetësime etike dhe ligjore. Ligji shqiptar për “parandalimin e sëmundjeve e epidemike” e ndalon mundësinë e komercializimit për dignostikimin dhe kurimin e sëmundjeve epidemike dhe specifikon se shërbimi duhet të jetë falas. […]

Publikohet lista e ilaçeve kundër COVID-19 që do të rimbursohen

Publikohet lista e ilaçeve që rekomandohen nga mjeku për trajtimin e pacientëve të prekur me Covid-19. Sipas Fondit të Sigurimit të Kujdesit Shëndetësor kosto e rimbursimit nuk do të jetë më shumë se 1650 lekë ndërsa për skemën e moderuar të trajtimit do të jetë 10.900 lekë.   Lista e ilaçeve që rimbursohen […]

Aheng në spitalin COVID-2 “Shefqet Ndroqi” (sanatoriumi)

Ansambli i Këngëve dhe Valleve Popullore perfomoi sot në oborrin e të ashtuquajturit spitali COVID-2, “Shefqet Ndroqi”- sanatoriumi,  për stafin mjekësor dhe pacientët e infektuar me koronavirus, për të ndryshuar disi atmosferën mortore që ekziston prej muajsh në këtë spital, ku janë shënuar dhe ngjarje tragjike ku pacientë i kanë dhënë fund jetës duke […]

Situata e rënduar nga koronavirusi – Hapet spitali COVID-4 në autostradën Tiranë-Durrës

Në kuadër të strategjisë së menaxhimit të pandemisë së Covid-19, Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu së bashku me ekipin e mjekëve dhe infermierë ka inspektuar spitalin Covid4 në aksin Tiranë-Durrës, i cili është gati për t’u hapur, me ezaurimin e kapaciteteve në tre spitalet COVID. “Kapacitetet tona që tashmë i kemi […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara