e diel 24 tetor 2021
e diel 24 tetor 2021

 

Ministria italiane e shëndetësisë ka raportuar se kanë gjetur një pacient të infektuar me të njëjtin lloj mutacioni të koronavirusit si në Mbretërinë e Bashkuar.

 

Sipas The Guardian, pacienti i infektuar u kthye ditët e fundit në Itali nga Mbretëria e Bashkuar me partnerin, kur zbritën në aeroportin Fiumiciano të Romës.

 

Bazuar në njoftimin e ministrisë, të dy gjenden në izolim. Organizata Botërore e Shëndetësisë, ka deklaruar se raste me llojin e ri të koronavirusit që u zbulua në Mbretërinë e Bashkuar, janë identifikuar edhe në Danimarkë, Holandë dhe në Australi.

 

Zyrtarët e lartë të shëndetësisë thanë se nuk kishte prova që varianti i ri ishte më vdekjeprurës, ose do të reagonte ndryshe ndaj vaksinave.

 

 

Varianti i ri i koronavirusit, çfarë dihet deri më tani?

 

 

Përhapja me shpejtësi e një varianti të ri të koronavirusit është bërë shkak për masa të rrepta në Britaninë e Madhe, por jo vetëm. Shumë shtete europiane kanë vendosur të ndalojnë fluturimet drejt këtij shteti.

 

Por përse po shkakton ky variant i virusit shqetësim? Tre janë elementët e bërë bashkë që kanë e bëjnë të rëndësishëm.

 

 

-Po zëvendëson me shpejtësi versionet e tjera të virusit.

 

-Ka mutacione që prekin pjesë të rëndësishme të virusit.

 

-Disa prej këtyre mutacioneve në laborator kanë treguar se rrisin aftësinë e virusit për të infektuar qelizat.

 

 

Të gjitha këto bashkë bëjnë që virusi të përhapet më me shpejtësi.

 

Megjithatë, sipas asaj që shkruan BBC, ekspertët nuk kanë vërtetësi absolute për këtë. Kjo formë e re mund të bëhet e zakonshme thjesht duke qenë në vendin e duhur në momentin e duhur.

 

Ajo u detektua për herë të parë në Shtator. Në Nëntor, rreth një e katërta e rasteve në Londër ishin varianti i ri. Në Dhjetor arriti gati dy të tretat e rasteve. Në disa qendra në Britani ky variant dominon rezultatet e testeve.

 

Teksa njoftoi masat e ashpra në të gjithë vendin, Kryeministri britanik Boris Johnson tha se varianti i ri mund të jetë mbi 70 përqind më i transmetueshëm. Megjithatë ekspertët thonë se momentalisht është ende shumë herët për ta saktësuar këtë. Sipas tyre, ky variant po rritet me shpejtësi, më shpejt se varianti i mëparshëm.

 

Më shumë

Pak gatishmëri në BE për pranimin e refugjatëve nga Afganistani

Ministrat e Brendshëm të BE kërkojnë samit të jashtëzakonshëm lidhur me qëndrimin ndaj refugjatëve nga Afganistani. Fillimisht do të pranohen afganët, që kanë qenë bashkëpunëtorë të Perëndimit dhe hasin në rrezik akut.   Ministri i Brendshëm me periudhën më të gjatë në detyrë në BE u apeloi në ndërgjegje homologëve të tij. „Ne duhet […]

Cila do të jetë politika e jashtme gjermane nën një kancelar Armin Laschet?

Konservatori Laschet dëshiron ta zhvillojë Evropën me një bërthamë shtetesh vullnetare, të orientuara te Gjermania dhe Franca. Ai ka për ushtrinë, Kinën e Rusinë pikëpamje të ndryshme nga Të Gjelbrit, shkruan Auron Dodi. Fjalimi programatik i Armin Lashetit, kryetarit të partisë së kancelares Merkel, CDU dhe kandidatit për kancelar të CDU/CSU-së i drejtohej si […]

Konferenca e së ardhmes: Bashkimi Europian pyet qytetarët

Për një vit qytetarët e Bashkimit Europian do shprehin mendimin e tyre, kurse politikanët premtojnë t’i dëgjojnë. Por çfarë do të bëhet realitet nga këto ide? Eksperimenti me “konferencën e së ardhmes” në BE ka filluar.   Presidenti francez, Emmanuel Macron e sheh veten si babain e “konferencës për të ardhmen e Europës”. Këtë […]

Ushtarët paralajmërojnë për “luftë civile” në Francë

Një revistë e krahut të djathtë në Francë tha se mbi 100,000 njerëz kanë nënshkruar një letër të hapur të një grupi ushtarësh në shërbim, që paralajmërojnë për kërcënimin e luftës civile në Francë.   Letra, e publikuar të dielën vonë në “Valeurs Actuelles”, e akuzon Qeverinë për “koncesione” ndaj islamizmit dhe thotë se […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara