e hënë 26 korrik 2021
e hënë 26 korrik 2021

 

 

Papa Françesku ka miratuar një dekret që njeh ‘virtytet heroike’ të politikanit francez Robert Schuman, i njohur si ‘arkitekt’ i BE-së. Vendimi zyrtar është një nga hapat e parë që Schuman të bëhet potencialisht një shenjtor.

 

Schuman ka shërbyer si kryeministër, ministër i Financave dhe ministër i Jashtëm në Francën e pas Luftës së Dytë Botërore. Ai u bë i njohur për propozimin e unitetit ekonomik midis kombeve evropiane në të ashtuquajturin “Plani Schuman” të vitit 1950, i cili përfundimisht u zhvillua më tej në atë që sot njihet si Bashkimi Evropian. Në fund të viteve 1950, ai shërbeu si presidenti i parë i atij që tani është Parlamenti Evropian.

 

Dekreti i Papës të shtunën deklaron ‘virtytet heroike’ të politikanit, i cili tani mund të konsiderohet dhe të quhet ‘i nderuar’ nga besimtarët e Kishës Katolike Romake.

 

“Pas veprimit të njeriut publik, ishte brendësia e njeriut që jetonte sakramentet, i cili, kur mundi, do ta shkonte në një abaci, do të reflektonte mbi fjalën e shenjtë përpara se të gjente formën e fjalëve të tij politike.” – tha Vatikani, siç citohet nga AP.

 

Dekreti ‘përparon shkaqet për kanonizimin’, tha deklarata e Vatikanit.

 

Që Schuman të njihet si një shenjtor, duhen më shumë hapa, duke përfshirë mrekulli që do t’i atribuohen atij dhe do të vërtetohen nga Vatikani. Para dekretit të fundit të Papës, pasuesit dhe adhuruesit e Schuman kishin ekzaminuar shkrimet e tij dhe kishin dëgjuar nga dëshmitarët përpara se të dërgonin dokumentet përkatëse në selinë e Kishës.

 

Vitin e kaluar, Papa Françesku lavdëroi publikisht Schuman, pasi kishte thënë se ‘një periudhë e gjatë e stabilitetit dhe paqes’ kishte rezultuar nga nisma e tij.

 

Më shumë

Të krishterët në Malajzi mund ta përdorin fjalën “Allah”

Një gjykatë në Malajzi përmbysi një politikë të qeverisë, të vjetër me dekada, e cila i ndalon publikimet e josmyslimanëve të përdorin fjalën “Allah” për t’iu referuar Zotit.   Vendimi i Gjykatës së Lartë në Kualla Llampur është pjesë e një rasti të ngritur nga Jill Ireland, një e krishterë malajziane.   Trembëdhjetë vjet […]

Papa, besimtarëve: Nuk mund t’ju afrohem, por jam pranë jush me zemër

Për shkak të koronavirusit dhe të masave kundër tij, edhe Papa Françesku nuk mund t’i përshëndesë më besimtarët si më parë. Sot, në audiencën e përgjithshme, u kërkoi falje, por u tha edhe se është pranë tyre me zemër.   “Duhet ta ndryshojmë mënyrën e zhvillimit të kësaj audience, për shkak të koronavirusit. Ju […]

Kremtohet sot, 120 vjetori i kalimit nga jeta i poetit Naim Frashëri, bilbili i bektashizmit, (1900-2020)

Ditën e sotme, 20 tetor 2020, me rastin e 120 vjetorit të kalimit nga jeta e Naim Frashërit, Kryegjyshata Botërore Bektashiane, nën kujdesin e Kryegjyshit Botëror, Shenjtërisë së Tij, Haxhi Dede Edmond Brahimaj dhe Muzeu Historik Kombëtar, organizuan veprimtari përkujtimore, në kuadër të “Vitit të Naimit”.     Veprimtaritë u zhvilluan fillimisht në Muzeun […]

288 vite nga themelimi i Kolegjit Arbëresh të Shën Benedetto Ulanos

Më 5 tetor 1732, në Kozencë të Kalabrisë, me kujdesin dhe ndihmën e drejtpërdrejtë të Papës Klementi XII, u themelua Kolegji i Shën Benediktit Ulanos, që më vonë u transferua në Shën Mitër Korone dhe u quajt Kolegji i Shën Adrianit.   Kjo datë është me rëndësi të veçantë në historinë e shqiptarëve e […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara