e martë 21 shtator 2021
e martë 21 shtator 2021

 

 

Ambasadori rus në ShBA, Anatoly Anonov, tha se Shtetet e Bashkuara kanë kërkuar që 24 diplomatë rusë të largohen nga vendi pasi t’u kenë skaduar vizat në shtator. Veprimi vjen pak pasi Ambasada amerikane në Moskë u detyrua të pushojë dhjetëra rusë që punonin për ambasadën.

 

 

Zyrtarët amerikanë thonë se pas vendimit që 24 diplomatëve rusë t’u kërkohet largimi nga ShBA deri më 3 shtator, nuk fshihen lojëra politike.

 

Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Ned Price, tha se gjithçka është pjesë e procesit që u kërkon diplomatëve rusë që punojnë në ShBA të rinovojnë vizën çdo tre vjet.

 

“Kufiri tre-vjeçar i vizës për rusët nuk është diçka e re. Pas skadimit të vizave nga këta persona, pritet edhe largimi nga vendi ose aplikimi për vazhdimin e vizës”, tha ai.

 

Por zyrtarët rusë thonë se ShBA po i detyron të largohen për shkak të siç thonë ata procedurave të shtrënguara të vazhdimit të vizave.

 

Veprimi i Shteteve të Bashkuara vjen pak pasi Rusia i ndaloi ShBA-së punësimin e shtetasve rusë dhe atyre nga palë të treta të punojnë në Ambasadën amerikane në Moskë.

 

Kjo deyroi ShBA-në të pushojë nga puna më shumë se 180 punonjës lokalë.

 

Ekspertët thonë se kjo shtoi presionin ndaj ambasadës.

 

“Çështja e vizave është shumë e rëndësishme. Studentëve rusë dhe rusëve që duan të vizitojnë Shtetet e Bashkuara, u kërkohet vizë për të hyrë në ShBA. Kërkesat ndaj ambasadës janë të larta, edhe në një ambasadë të madhe si ajo amerikane në Moskë, sepse duhet ndihmë. Prandaj qeveria amerikane punëson rusë lokalë, për punë të rëndësishme, kryesisht për të ndihmuar lidhur me vizat. Këto punësime i shërbejnë një bashkëpunimi më të mirë”, tha Donald Jensnen nga Instituti amerikan për Paqe.

 

Masa e Krelmimit për të ndaluar rusët të punojnë për Ambasadën amerikane u mor në prill.

 

E gjithë kjo është pjesë e një beteje të gjatë e nivelit të ulët diplomatik mes Uashingtonit dhe Moskës, që po vazhdon që nga administrata Trump.

 

Beteja diplomatike mes palëve arriti kulmin në mars 2021 kur ambasadori rus në ShBA, Anatoly Antonov, u largua nga Shtetet e Bashkuara për konsultime në Rusi.

 

Më vonë, ambasadori amerikan në Rusi, John Sullivan, u këshillua që të kthehej në Uashington për disa udhëzime.

 

Të dy diplomatët janë kthyer në postet e tyre, por marrëdhëniet mes dy vendeve mbeten të ftohta, pavarësisht një takimi mes Presidentit amerikan Joe Biden dhe homologut të tij rus, Vladimir Putin, në qershor.

 

Ekspertët besojnë se ky është tregues i vështirësive në marrëdhëniet dypalëshe.

 

“Kremlini po ndjek politika shumë të rrezikshme që bien ndesh me interesat tona. Masat tona duhet të jenë të qëndrueshme dhe të ndalin ato politika”, tha John Herbst nga Këshilli i Atlantikut.

 

Pavarësisht situatave të krijuara, zyrtarët në Moskë dhe Uashington thonë se janë të përkushtuar për angazhim të vazhdueshëm në çështje strategjike në shkallë të gjerë. VOA

 

Më shumë

Putini kritikon praninë e trupave të huaja në Siri

Presidenti rus Vladimir Putin kritikoi praninë e trupave të huaja në Siri, duke thënë se ato janë atje kundër vullnetit të qeverisë siriane dhe po bllokojnë forcimin e vendit të shkatërruar nga lufta, thuhej në një njoftim të Kremlinit të martën.   Zoti Putin i referohej qindra trupave amerikane të dislokuara në Sirinë […]

Olimpiada ndëshkon Korenë e Veriut për mospjesëmarrje në Lojërat e Tokios

Autoritetet olimpike ndërkombëtare kanë pezulluar Korenë Veriore deri më 2022, për shkak të dështimit të Phenjanit për të dërguar ekipin në Lojërat Olimpike Verore që janë mbajtur muajin e kaluar në Tokio.   Presidenti i Komitetit Olimpik Ndërkombëtar, Thomas Bach, ka bërë të ditur këtë ndëshkim që, pezullon mbështetjen financiare dhe ia pamundëson […]

Talebanët emërojnë qeverinë e re të përkohshme

Talebanët emëruan Mullah Hasan Akhundin, një bashkëpunëtor i themeluesit të lëvizjes së tyre Mullah Omar, si kreun e qeverisë së re të përkohëshme të Afganistanit të martën dhe Mullah Abdul Ghani Baradarin, kreun e zyrës politike, në postin e zëvendës kryeministrit.   Sarajuddin Haqqani, djali i themeluesit të rrjetit Haqqani, të përfshirë në listën […]

Senatori amerikan: “Agjencia e Faucit i dha fonde Institutit të Wuhan e financoi studime për Covid-19 në Kinë”

Këshilltari kryesor i Shtëpisë së Bardhë për Covid-19, Anthony Fauci, po përballet me thirrjet për të dhënë dorëheqjen pasi dokumentet e sapo publikuara sugjeruan që agjencia e tij financoi kërkime ‘të rrezikshme’ lidhur me Institutin e Wuhan në Kinë, pavarësisht mohimeve të mëparshme.   Kërkesat për shkarkimin e këshilltarit shëndetësor vijnë pasi Intercept […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara