e premte 22 tetor 2021
e premte 22 tetor 2021

 

Komisioni i Bashkimit Evropian ka marrë një letër nga 12 vende të BE -së duke i kërkuar bllokut të financojë ndërtimin e mureve për të parandaluar migrimin e parregullt. Këto vende e përshkruan këtë masë si legjitime, duke kërkuar mbështetjen e tyre “sepse i shërben interesit të Bashkimit në tërësi”.

 

Dymbëdhjetë shtete anëtare të Bashkimit Evropian i kërkuan bllokut të paguajë vendet për të ndërtuar mure për të parandaluar migrimin e parregullt, në një letër dërguar Komisionit Evropian, krahu ekzekutiv i bllokut.

 

Sipas tekstit të letrës, e cila u pa nga agjencia e lajmeve “Bloomberg” sot, të Premten (8 Tetor 2021), ministrat nga vendet, përfshirë Austrinë, Greqinë, Hungarinë dhe Poloninë, e përshkruajnë një “barrierë materiale” si një “efektive masë kufitare ”, e cila i shërben interesit të Bashkimit Evropës, në tërësi.

 

“Kjo masë legjitime duhet të financohet në mënyrë shtesë dhe adekuate nga buxheti i BE -së, si çështje prioritare,” thuhet në letrën, e cila i është dërguar Margaritis Schinas, Zëvendëspresidente e Komisionit Evropian dhe Ylva Johansson, Komisionere për Punët e Brendshme.

 

Lituania, një nga nënshkrueset e letrës, tashmë ka vendosur të ndërtojë një gardh 508 kilometra (316 milje) në kufirin e saj me Bjellorusinë, për të frenuar një valë të paparë emigrantësh, të cilët po vërshojnë në Bashkimin Evropian lindor.

 

Letonia fqinje, e cila gjithashtu firmosi letrën, zbuloi një plan të ngjashëm për të ndërtuar një gardh me tela me gjemba 134 kilometra të gjatë në kufirin e saj me Bjellorusinë. DW

 

Më shumë

Pak gatishmëri në BE për pranimin e refugjatëve nga Afganistani

Ministrat e Brendshëm të BE kërkojnë samit të jashtëzakonshëm lidhur me qëndrimin ndaj refugjatëve nga Afganistani. Fillimisht do të pranohen afganët, që kanë qenë bashkëpunëtorë të Perëndimit dhe hasin në rrezik akut.   Ministri i Brendshëm me periudhën më të gjatë në detyrë në BE u apeloi në ndërgjegje homologëve të tij. „Ne duhet […]

Cila do të jetë politika e jashtme gjermane nën një kancelar Armin Laschet?

Konservatori Laschet dëshiron ta zhvillojë Evropën me një bërthamë shtetesh vullnetare, të orientuara te Gjermania dhe Franca. Ai ka për ushtrinë, Kinën e Rusinë pikëpamje të ndryshme nga Të Gjelbrit, shkruan Auron Dodi. Fjalimi programatik i Armin Lashetit, kryetarit të partisë së kancelares Merkel, CDU dhe kandidatit për kancelar të CDU/CSU-së i drejtohej si […]

Konferenca e së ardhmes: Bashkimi Europian pyet qytetarët

Për një vit qytetarët e Bashkimit Europian do shprehin mendimin e tyre, kurse politikanët premtojnë t’i dëgjojnë. Por çfarë do të bëhet realitet nga këto ide? Eksperimenti me “konferencën e së ardhmes” në BE ka filluar.   Presidenti francez, Emmanuel Macron e sheh veten si babain e “konferencës për të ardhmen e Europës”. Këtë […]

Ushtarët paralajmërojnë për “luftë civile” në Francë

Një revistë e krahut të djathtë në Francë tha se mbi 100,000 njerëz kanë nënshkruar një letër të hapur të një grupi ushtarësh në shërbim, që paralajmërojnë për kërcënimin e luftës civile në Francë.   Letra, e publikuar të dielën vonë në “Valeurs Actuelles”, e akuzon Qeverinë për “koncesione” ndaj islamizmit dhe thotë se […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara