e premte 22 janar 2021
e premte 22 janar 2021

 

 

Një faltore afër vendit tradicional të pagëzimit të Jezusit në lumin Jordan, priti të dielën një meshë Epifanie për herë të parë në më shumë se 50 vjet pasi u shpall pa mina.

 

At Francesco Patton, kujdestari i Tokës së Shenjtë për kishën Katolike Romake, udhëhoqi pruftërinjtë françeskanë drejt një vendi të shenjtë në atë që dikur ishte një zonë lufte midis Izraelit dhe Jordanisë.

 

Megjithëse të dy vendet kanë qenë në paqe që nga viti 1994, shtatë kisha u lanë të braktisura për më shumë se 50 vjet në zonën e operacioneve të çminimit. Zona shtrihet rreth një kilometër nga faqja e pagëzimit Qasr al-Yahud në Bregun Perëndimor, e cila është një tërheqje e madhe për pelegrinët e krishterë.

 

“Sot, ne jemi përsëri për t’u lutur,” tha Atë Ibrahim Faltas, një nga klerikët në ceremoni. Pjesëmarrja në meshë, e cila përkujton pagëzimin e Jezusit nga Gjon Pagëzori, u kufizua në 50 për shkak të kufizimeve të COVID-19.

 

Përpjekjet izraelite të çminimit filluan në 2018 dhe përfshinë mbështetjen nga Halo Trust, një grup pastrimi i minave me bazë Skoceze, tha një zyrtar izraelit.

 

Që nga viti 2021, “rreziku është hequr plotësisht”, tha një burim i ministrisë së mbrojtjes së Izraelit.

 

Pasi vizituan vendin e shenjtë, klerikët kaluan lehtësisht midis tabelave “RREZIK – MINIAT!” në anglisht, arabisht dhe hebraisht ndërsa zbritnin në lumë për t’u lutur.

 

Më shumë

FBI: Përpjekje për t’u shitur rusëve kompjuterin e zyrës së Pelosit

Sipas një aktpadie, strukturat e zbatimit të ligjit po kryejnë hetime mbi një grua e cila dyshohet se ka marrë një kompjuter portativ ose një usb nga zyra e Kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve Nancy Pelosi gjatë sulmit të dhunshëm të 6 janarit në Kapitol dhe më pas është përpjekur t’ia shesë pajisjet zbulimit […]

Ekspertët e OBSH mbërrijnë në Wuhan për të hetuar origjinën e koronavirusit

Një ekip shkencëtarësh nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) mbërritën në Wuhan, kryeqyteti i Provincës Hubei të Kinës qendrore, të enjten për të bashkëpunuar me kolegët e tyre kinezë në hulumtimin mbi origjinën e mundshme të koronavirusit të ri Sars-Cov-2.   Ekipi i OBSH-së iu nënshtrua kontrollit PCR dhe testeve të antitrupave për koronavirusin […]

Një gjykatë në Peru akuzon Soros, Bill Gates dhe Rockefeller: “Ata krijuan COVID-19”

Sipas një gjykate në Peru, virusi u krijua nga figura të shquara të tilla si Gates, Soros dhe Rockefeller për të shfrytëzuar aspektet ekonomike të pandemisë.   LIMA (Peru) – Një gjykatë peruane ka deklaruar se COVID-19 është një shpikje e “elitës kriminale botërore” e përbërë, sipas magjistratëve të kësaj gjykate, nga miliarderë […]

Vendi i pagëzimit të Jezusit, i pastruar nga minat pas 50 vjetësh

Një faltore afër vendit tradicional të pagëzimit të Jezusit në lumin Jordan, priti të dielën një meshë Epifanie për herë të parë në më shumë se 50 vjet pasi u shpall pa mina.   At Francesco Patton, kujdestari i Tokës së Shenjtë për kishën Katolike Romake, udhëhoqi pruftërinjtë françeskanë drejt një vendi të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara