e shtunë 16 tetor 2021
e shtunë 16 tetor 2021

 

 

Ministrat e Drejtësisë për Ballkanin janë mbledhur ditën e sotme. Ministri shqiptar i Drejtësisë, Ulsi Manja, tha se vendi ynë po punon me ritme të shpejta për të plotësuar vakancat në drejtësi. Gjatë fjalës së tij ai u shpreh se fundi i Vetting-ut do të jetë në fund të vitit 2024.

 

“Po punojmë me ritme të shpejta që të plotësojmë vakancat në drejtësi. Ne e dimë që do vijë një moment që përtej rezultateve të pritshme, ai qytetari që ka një hall të fokusohet tek halli i tij. Projektet tona janë në drejtim të shkollës së Magjistraturës. Aktualisht  subjektet e rivlerësimit janë rreth 800, shumica janë vetuar apo janë dorëhequr nga sistemi.

 

Problemin e kemi me Gjykatën e Apelit, por sipas një studimi të Ministrisë së Drejtësisë, deri në fund të vitit 2024 që ne mendojmë se do jetë përfundimi i Vettigut ne duhet të katërfishojmë kapacitetet në shkollë të Magjistraturës duke e çuar mbi 200 studentë në vit akademik.

 

Duke i krijuar mundësi vetes të plotësojmë vakancat, e vetmja zgjidhje është shkolla e magjistraturës.

 

Të gjithë aktorët , jemi të fokusuar në këtë pikë”, tha Manja.

 

 

Më shumë

Epopeja e Kodrës së Kuqe: Vojo Kushi, Sadik Stavileci dhe Xhoxhi Martini

Më 07 Tetor 1942 Vojo Kushi, Sadik Stavileci dhe Xhoxhi Martini u gjendën të rrethuar nga fashistët në një bazë të Luftës Antifashiste Nacionalçlirimtare (shtëpia e atdhetares Ije Farka), në lagjen Kodra e Kuqe të Tiranës. Në operacion merrnin pjesë shumë forca fashiste të shoqëruar me tanke e autoblinda. Pas disa orë luftimesh ranë […]

Abedin D. Çiçi, babai i hortikulturës Shqiptare

Lindi në Nepravishtë të Gjirokastrës më 28 nëntor 1911. Shkollën e mesme e kreu pranë Shkollës Teknike të Tiranes me nota të shkëlqyera. Vitet 30’ do ta gjenin atë në Itali, në Firence, në Institutin Pomoligjik (Hortikulturës) dhe nga vlerësimet e shkëlqyera pranë këtij Instituti rikthehet të punojë në atdhe për të ngritur fidanishtet […]

Për herë të parë vjen në Tiranë Konferenca Ndërkombëtare e Tendencave në Nanoteknologji (TNT2021) me pjesëmarrjen e mbi 210 shkencëtarëve

Akademia e Shkencave e Shqipërisë Njësia e nanoshkencës dhe e nanoteknologjisë NanoAlb organizojnë:  Konferenca Ndërkombëtare e Tendencave në Nanoteknologji (TNT2021)   Personalitete të shkencës dhe politikës shqiptare dhe asaj botërore përshëndesin veprimtarinë më të madhe shkencore që mbahet këto ditë në Tiranë   Që nga veprimtaria e parë shkencore në këtë fushë (TNT2000, Toledo […]

Shën Joan Kukuzeli – mjeshtri durrsak dhe krijuesi i metodave të shkrimit muzikor bizantin

Jan Kukuzeli figurë e shquar e kulturës muzikore bizantine, me origjinë nga Durrësi. Lindi rreth viteve 1070-1075. U pranua në shkollën e pallatit perandorak në Kostandinopojë, ku u shqua si më i afti dhe u mbiquajt Kukuzeli. Ishte drejtues i këngëtarëve antikë dhe maistor i kapelës perandorake, bëri emër si këngëtari dhe muzikanti […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara