e premte 30 korrik 2021
e premte 30 korrik 2021

 

 

Papa Françesku nisi sot vizitën tre ditore në Irak, e para vizitë jashtë vendit prej fillimit të pandemisë.

 

Kjo është po ashtu vizita e parë e një Pape në Irak, një udhëtim i rrezikshëm ky që është shmangur nga paraardhësit e tij.

 

Gjatë këtyre ditëve Ati i Shenjtë pritet të vizitojë Bagdadin, Jugun e Irakut, Mosulin, ish-qendrën e Shtetit Islamik.

 

Kreu i Vatikanit përmes këtij udhëtimi tregon solidaritet me komunitetin e krishterë të shkatërruar nga luftërat dhe represioni i ISIS.

 

 

“Unë vij si një pelegrin, si një pelegrin i penduar për t’iu lutur faljes dhe pajtimit nga Zoti pas viteve të luftës dhe terrorizmit”, tha Papa Françesku në një mesazh, dërguar qytetarëve të Irakut.

 

Me mijëra forca të sigurisë janë shpërndarë në Irak për të siguruar që vizita e Atit të Shenjtë të zhvillohet e qetë.

 

 

 

Më shumë

Të krishterët në Malajzi mund ta përdorin fjalën “Allah”

Një gjykatë në Malajzi përmbysi një politikë të qeverisë, të vjetër me dekada, e cila i ndalon publikimet e josmyslimanëve të përdorin fjalën “Allah” për t’iu referuar Zotit.   Vendimi i Gjykatës së Lartë në Kualla Llampur është pjesë e një rasti të ngritur nga Jill Ireland, një e krishterë malajziane.   Trembëdhjetë vjet […]

Papa, besimtarëve: Nuk mund t’ju afrohem, por jam pranë jush me zemër

Për shkak të koronavirusit dhe të masave kundër tij, edhe Papa Françesku nuk mund t’i përshëndesë më besimtarët si më parë. Sot, në audiencën e përgjithshme, u kërkoi falje, por u tha edhe se është pranë tyre me zemër.   “Duhet ta ndryshojmë mënyrën e zhvillimit të kësaj audience, për shkak të koronavirusit. Ju […]

Kremtohet sot, 120 vjetori i kalimit nga jeta i poetit Naim Frashëri, bilbili i bektashizmit, (1900-2020)

Ditën e sotme, 20 tetor 2020, me rastin e 120 vjetorit të kalimit nga jeta e Naim Frashërit, Kryegjyshata Botërore Bektashiane, nën kujdesin e Kryegjyshit Botëror, Shenjtërisë së Tij, Haxhi Dede Edmond Brahimaj dhe Muzeu Historik Kombëtar, organizuan veprimtari përkujtimore, në kuadër të “Vitit të Naimit”.     Veprimtaritë u zhvilluan fillimisht në Muzeun […]

288 vite nga themelimi i Kolegjit Arbëresh të Shën Benedetto Ulanos

Më 5 tetor 1732, në Kozencë të Kalabrisë, me kujdesin dhe ndihmën e drejtpërdrejtë të Papës Klementi XII, u themelua Kolegji i Shën Benediktit Ulanos, që më vonë u transferua në Shën Mitër Korone dhe u quajt Kolegji i Shën Adrianit.   Kjo datë është me rëndësi të veçantë në historinë e shqiptarëve e […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara