e diel 25 korrik 2021
e diel 25 korrik 2021

Kancelarja e Gjermanisë Angela Merkel ndodhet në SHBA për një vizitë zyrtare, që me gjasë mund të jetë e fundit në postin e saj si kancelare.

Vizita e kancelares Angela Merkel në SHBA zhvillohet aktualisht nën hijen e përmbytjeve të masive në Gjermani që u shkaktuan prej reshjeve të dendura ditët e fundit. Kancelarja e Gjermanisë, Merkel dhe presidenti  i SHBA-së Joe Biden u takuan (15.07) në Uashington. Biden i shprehu Merkelit shqetësimin dhe mbështetjen për situatën e vështirë të krijuar pas vërshimeve masive. Vërshimet kanë shkaktuar mbi 40 viktima si dhe të humbur e dëme shumta materiale. Biden gjithashtu i shprehu konsideratat Merkelit duke e vlerësuar punën e saj si kancelare, mandate ky që do të mbyllet me zgjedhjet parlamentare në shtator në Gjermani. “Gjatë qeverisjes suaj si kancelare miqësia dhe bashkëpunimi mes Gjermanisë dhe SHBA-së është forcuar gjithnjë e më shumë”, tha Biden.

 

Por edhe pse Merkel së shpejti do të largohet nga posti, Biden theksoi bindjen, se raportet mes dy vendeve “do të vazhdojnë të forcohen edhe më tej”, por tha ai, “unë do ta ndiej mungesën tuaj gjatë samiteve tona.”

 

Johns Hopkins nderon Merkelin

 

Përpara takimit me Biden, Merkelit iu akordua titulli doktor nderi nga Universiteti Johns Hopkins. Duke folur në këtë universitet, Merkel tha, se sa të vështira kanë qenë 18 muajt e pandemisë së koronavirusit dhe kjo tregoi, se “për gjithçka ne bëjmë, për gjithçka ne mendojmë, duhet të përgatitemi për të papriturat.”

 

Merkel u fokusua veçanërisht edhe në rolin e posaçëm që ka luajtur Universiteti Johns Hopkins në Baltimore pranë kryeqytetit duke regjistruar rastet e infeksioneve në mbarë botën. Ajo e cilësoi si “të shkëlqyer” punën e këtij universiteti gjatë pandemisë: “Ky universitet gjithmonë i është dedikuar së vërtetës”, tha ajo.

 

Kancelarja Merkel u vlerësua me çmimin më prestigjoz të nderimit që akordon ky institucion. Presidenti i 14-të i universitetit, Ronald J. Daniels tha se Merkel kishte qenë një ndë të paktët liderë botërorë që kapi rrezikun e rritjes së pandemisë së koronavirusit. Daniels tha, se “përgjegjësia dhe transparenca, qartësia e shprehjes dhe një kujdes i thellë për  jetën individuale dhe kolektive”, janë tiparet që kanë shkëlqyer gjatë mandatit të saj gati 16-vjeçar. dw

 

 

Më shumë

Bush: Tërheqja e trupave nga Afganistani, e gabuar

Ish-Presidenti i Shteteve të Bashkuara, George W. Bush, i cili mori vendimin për të dërguar trupat amerikane në Afganistan në vitin 2001 për të luftuar al-Kaidën pas sulmeve të 11 shtatorit, thotë se mendon se është e gabuar që trupat amerikane të tërhiqen tani ndërsa kryengritësit talebanë marrin kontrollin e një pjese gjithnjë […]

Tërheqja amerikane nga Afganistani, vendet e rajonit rrisin angazhimin diplomatik

Ndërsa tërheqja ushtarake Amerikane nga Afganistani është afër përfundimit, vendet e rajonit po shtojnë përpjekjet diplomatike që synojnë të ushtrojnë trysni mbi fraksionet afgane për të rifilluar bisedimet e bllokuara të paqes, të ndërmjetësuara nga Shtetet e Bashkuara, dhe për të parandaluar rrëshqitjen e vendin në një luftë të plotë civile.   Frika […]

Monstra e Kaspikut – Avioni sovjetik që duhej të kërcënonte perëndimin

Ekranoplani ka qenë gjatë Luftës së Ftohtë kërcënimi luftarak më serioz i sovjetikëve. Sot atraksion turistik.      

Talibanët marrin nën kontroll vendkalimin kryesor kufitar me Iranin

Zyrtarët afganë kanë njoftuar se talibanët kanë marrë nën kontroll një vendkalim të madh kufitar midis Afganistanit dhe Iranit.   Disa pamje të publikuara kanë treguar sesi forcat e talibanëve e heqin flamurin afgan nga çatia e zyrës doganore kufitare.   Vendkalimi kufitar – Islam Qala – është një nga pikat doganore më […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara