e hënë 1 mars 2021
e hënë 1 mars 2021

 

Për peshkatarët e varkave të vogla është e vështirë të sigurojnë jetesën. Për të ushqyer familjen çfarë zënë në det ata e shesin ne ne breg apo në rrugë.

 

“I gëzohemi një moti te qete por kur rrjetat tona nuk nxjerrin peshk te ushqejmë familjen. Na mërzitet ky “ profesion “ ne nevoje”.

 

Përveç vështirësisë qe ka ky profesion siç janë varka te vogla e jo te sigurta apo tërheqja e rrjetave te renda u shtohen dhe mungesa e një “ merkatoje” ku mund te shesin peshkun e zëne apo te përballen dhe me faktin qe ushqimi i tyre sidomos në dimër varet nga moti.

 

Plazhi i vjetër ne gjithë vijën bregdetare te saj është i mbushur me varka të vogla e rrjeta. Kjo zone e cekët ua lehtëson punën me varka peshkatarëve dhe është kthyer një vend ku shume nevojtarë dalin çdo mëngjes herët për te mbledhur rrjetat e peshkut.

 

 

Më shumë

30 vite nga rënia e bustit të diktatorit komunist Enver Hoxha

Më 20 shkurt të vitit 1991 dhjetra, mijëra studentë e qytetarë u ngritën për të shembur simbolin e komunizmit, monumentin e diktatorit Enver Hoxha, i cili ishte i vendosur në qendër të Tiranës dhe u përurua periudha e lirisë nga ideologjia e regjimi që e persekutoi, e varfëroi, e vrau popullin dhe shkatërroi […]

118-vjetori i vdekjes së figurës së shquar patriotike Papa Kristo Negovani

Papa Kristo Negovani lindi në Negovan të Kolonjës (në anën lindore të Gramozit, sot Greqi). Arsimin fillor e mori në vendlindje dhe shkollën e mesme e vazhdoi në Athinë. Papa Kristo Negovani u vendos për disa kohë në Rumani ku punoi duke ushtruar profesionin e drugdhendësit. Në atmosferën e shoqërive atdhetare shqiptare, ai u […]

Tirana, 101-vjet kryeqytet i Shqipërisë

Organet e larta të shtetit shqiptar, që dolën më 1920 nga Kongresi i Lushnjës (21-31 Janar 1920) u vendosën më 11 Shkurt 1920 në Tiranë, që u caktua përkohësisht kryeqyteti i Shqipërisë, kurse përfundimisht Tirana u shpall kryeqytet me statutin e Republikës Shqiptare në Janar 1925. Pas 1920 filloi popullimi me banorë të […]

Autoriteti i Dosjeve deklasifikon dosjen Nr. 64: “Ndryshimet politike në Europën Lindore, fundi i komunizmit”

Autoriteti për Informim mbi Dokumentet e ish-Sigurimit të Shtetit deklasifikon dosjen Nr. 64, “Ndryshimet politike në Europën Lindore, fundi i komunizmit”.   “Të gjithë udhëheqësit u ndryshuan në vendet e Lindjes. Edhe te ne, sa të mbarojnë problemet e filluara në Lindje dhe do të ndryshojë, se Themeluesit të Partisë, njeriut që hante njerëz, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara