e shtunë 18 shtator 2021
e shtunë 18 shtator 2021

 

Një burrë nga Ruanda është arrestuar nën dyshimin për vrasjen e një prifti katolik romak në Francën perëndimore. Sipas mediave franceze autori i dyshuar i vrasjes i dyshuari është  Emmanuel Abayisenga, një azilkërkues i dështuar i strehuar nga prifti, i cili u dorëzua dhe rrëfeu.

 

40-vjeçari dyshohet gjithashtu për fillimin e një zjarri që dëmtoi rëndë katedralen në Nantes aty pranë në korrik të vitit të kaluar.

 

Trupi i Olivier Maire u gjet në fshatin Saint-Laurent-sur-Sèvre në zonën Vendée të hënën në mëngjes.

 

Presidenti francez Emmanuel Macron vlerësoi “bujarinë” e Ma Maire dhe tha se mendimet e tij ishin me të gjithë katolikët në Francë.

 

Vrasja ka ndezur debat politik se pse i dyshuari ishte ende në Francë.

 

Ministri i Brendshëm Gérald Darmanin ishte duke shkuar në zonë, kritikoi në Tëitter, një postim të politikanes së ekstremit të djathtë Marine Le Pen, e cila pyeti pse burri i dyshuar për zjarrin e Nantes nuk ishte dëbuar.

 

Darmanin tha se megjithëse kërkesa për azil ishte refuzuar, i dyshuari nuk mund të dëbohej gjatë hetimit nën akuzat për zjarrvënie.

 

I dyshuari, i cili punonte si kujdestar vullnetar në katedrale, u akuzua pasi pranoi se kishte ndezur zjarrin. Ai u ndalua në maj të këtij viti dhe më vonë u transferua në një spital psikiatrik. Fr Maire e kishte mirëpritur burrin në kishën e tij për disa muaj, thonë mediat franceze.

 

 

Më shumë

Francezët ndëshkojnë Macron, partia e presidentit pikiatë në zgjedhjet rajonale!

Francezët mbështeten konservatorët në raundin e parë të zgjedhjeve rajonale duke i nxjerrë ata fitues me votën e tyre, e duke renditur në vend të pestë partinë e presidentit Emmanuel Macron.   Konservatorët e shohin kështu shumë më real shansin për ta përmbysur Macronin vitin që vjen. Partia e ish presidentit, Sarkozy, Les Republicans […]

Rusia urdhëron tërheqjen e trupave, por mban armatimet e rënda pranë Ukrainës

Ministri rus i Mbrojtjes urdhëroi të enjten trupat të kthehen në bazat e tyre të përhershme nisur nga dita e premte, pas stërvitjeve masive në Krime që përfshinë dhjetëra anije të marinës, avionë luftarakë dhe mijëra trupa, në një shfaqje të forcës mes tensioneve me Ukrainën.   Sipas asaj që raporton agjencia e […]

Masakra e Nisës në Francë, arrestohet pas 5 vjetësh bashkëpunëtori shqiptar

Policia italiane ka arrestuar një 28-vjeçar me origjinë shqiptare si bashkëpunëtor të masakrës së Nisës të 14 korrikut 2016. Bëhet fjalë për të riun Endri Elezi, i cili u arrestua në Sparanise, në provincën e Caserta-s në Itali.   Sipas mediave italiane 28-vjeçari shqiptar ishte në kërkim pas një urdhri arresti të lëshuar nga […]

Parisi, kryeqyteti i mbeturinave

Parisi kryeqyteti i dashurisë tanimë është shndërruar në atë të mbeturinave. Ditët e fundit qeset e mëdha me mbeturina kanë pushtuar vendin. Hashtag-u “qeskat e Parisit” u bë virale gjatë Pashkëve, ku shumica e qytetarëve akuzonin organet drejtuese të bashkisë për shkatërrimin e kryeqytetit. Ata u ankuan për mbeturina të pa mbledhura, trotuare të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara