e premte 30 korrik 2021
e premte 30 korrik 2021

 

Mbrëmjen e djeshme, presidenti serb, Aleksandar Vuçiç ka bërë bujë në rrjet me anë  të një postimi në Instagram që tregon hartën e Kosovës të mbuluar nga flamuri serb.

 

Fotoja është shoqëruar me nënshkrimin, “Serbia sot nuk është e dobët, nuk kërcënon, por dhe nuk harron, dhe nuk do të lejojë që 17 marsi të ndodhë përsëri”.

 

Reagimet kanë qenë të shumta dhe tashmë ka nisur një fushatë për heqjen sa më parë të kësaj fotoje nga rrjetet sociale.

 

Ndërkohë, ka reaguar dhe ambasada amerikane në Prishtinë duke sjellë në vëmendje edhe një herë se njohja e dy shteteve është e pashmangshme.

 

Nëpërmjet një postimi në Twitter, ambasada amerikane thekson se dialogu për njohjen e ndërsjellë nga të dyja shtetet duhet të jetë fokusi kryesor i secilit në këtë moment, pasi zgjidhje të mesme nuk ka.  Ndërkohë, në postim theksohet se gjendja aktuale mes dy shteteve është ‘e paqëndrueshme…’

 

 

 

 

Më shumë

Mbahen garat e kërcimit në Mostar, kosovarët nuk i sigurojnë vizat

Të dielën në Mostar të Bosnje-Hercegovinës, është mbajtur edicioni i 455-të i garave të kërcimit nga Ura e Vjetër. Kësaj here, pjesë e garës do të jenë 40 kërcyes nga Bosnje-Hercegovina, Mali i Zi, Sllovenia dhe Serbia. Këtë vit ishte paralajmëruar edhe pjesëmarrja e kërcyesve nga Kosova. “Fatkeqësisht, ne i pritëm ata, por ata […]

Përballë protestave në Turqi, Presidenti Erdogan bën një gjest të rrallë tërheqjeje

STAMBOLL – Pas muajsh protestash nga profesorët dhe studentët, Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan ka bërë një hap pas duke hequr rektorin e debatueshëm që kishte imponuar në krye të universitetit kryesor të Stambollit. Universiteti Bogazici konsiderohet si qendra e mendimit liberal dhe lirisë akademike.   Profesorët e universitetit duartrokitën ndërsa në sfond […]

Politika nuk i ndal serbët të pushojnë në Shqipëri

Pavarësisht deklaratave të politikanëve në Serbi, të dhënat zyrtare tregojnë se interesimi i qytetarëve serbë për pushimet verore në Shqipëri është në rritje.   Asociacioni Kombëtar i Agjencive Turistike të Serbisë (JUTA) thotë për Radion Evropa e Lirë se, deri në këtë kohë të sezonit, numri i mysafirëve serbë në Shqipëri është rreth 100 […]

Helmimi nga uji në Deçan, dëshmimtari: Dy serbët kërkuan vendndodhje konkrete të depove të ujit

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës thotë se nga analiza e ujit të pijshëm në Deçan, “janë identifikuar disa baktere që mund të japin indikacion për kontaminim të ujit të pijshëm”.   “Në mostrat e ujit të marra më datë 12. 07. 2021 nga rajoni i Deçanit, pas kultivimit në terrene ushqyese përmes […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara