e premte 15 janar 2021
e premte 15 janar 2021

 

Nënkryetari i grupit parlamentar CDU/CSU, Johann David Wadephul u ka bërë thirrje partive politike në Shqipëri t’i kthehen konsensusit për listat zgjedhore. ODIHR-i duhet të ketë mundësi të vlerësojë ndryshimet.

 

Nënkryetari i grupit parlamentar CDU/CSU, Johann David Wadephul, i ka bërë thirrje Shqipërisë që të arrijë një konsenus në Këshillin Politik për reformën zgjedhore. Wadephul ia tha këtë DW, pas takimit që ai pati në Berlin me Ministrin në detyrë për Punë të Jashtme, Gent Cakaj.

 

Wadephul-i i tha DW në përfundim të takimit, sot në Berlin, se Gjermania e mbështet Shqipërinë në plotësimin e gjashtë kushteve të vëna nga Bundestagu. Por ai shtoi se ka ende për të bërë. “Kthejuni konsensusit në Këshillin Politik. Dhe jepini ODIHR-it mundësinë që të vlerësojë ndryshimet që do të arrihen në Këshillin Politik për listat zgjedhore. Vetëm nëse thotë ODIHR-i se reforma zgjdhore është në përputhje të plotë me kriteret e OSBE/ODIHR-it, atëherë edhe ne do ta kemi të lehtë që të themi se është plotësuar edhe kushti i reformës zgjedhore.”

 

Cakaj ndodhet në Berlin për një vizitë dyditore për të lobuar për hapjen e Konferencës së Parë ndërqeveritare. Deri tani ai është takuar edhe me Kryetarin e Komisionit Parlamentar për Çështje të Evropës, Gunther Krichbaum, dhe me Ministrin për Cështje të Evropës, Michael Roth.

 

Më shumë

Di Maio: Mbështesim Shqipërinë në rrugën drejt BE

Ministri i Punëve të Jashtme të Italisë, Luigi Di Maio, u shpreh këtë të premte se vlerëson faktin e Shqipërisë që përpiqet që të përafrojë legjislacionin e saj me atë europian.   Ai vlerësoi punën në reformën në drejtësi ndërsa tha se Italia do të mbështesë kryesimin e Shqipërinë në OSBE për sa i […]

Përfundon Reforma Zgjedhore, si do të votohet në 25 prill 2021

Kjo është reforma e tetë zgjedhore që nga rënia e komunizmit, ose thënë thjesht çdo 3 vjet, kuvendi ka ndërmarrë një reformë zgjedhore.   Por çfarë parashikon ajo dhe si do të votojmë dhe zgjedhim qeverisjen e ardhshme në prill 2021?   Shqipëria vazhdon të ketë sistem proporcional rajonal: në zgjedhje konkurrojnë dhe votohet […]

E dëbuan nga Nisma, reagon Rudina Hajdari: S’di gjë, s’më kanë thënë drejtuesit e Nismës

Por, kjo e fundit është shprehur se po krijon një lëvizje me emrin Nisma, pjesë të së cilës janë aktivistë të Nismës Thurje, por jo vetëm. Deklaratën e Sokos, deputetja shton se nuk e ka ndjekur. TIRANË– Rudina Hajdari ka lënë të nënkuptohet se nuk është në dije se është ‘dëbuar’ nga Nisma Thurje. […]

Kuvendi miratoi ndryshimet e Kodit Zgjedhor pa mirëkuptimin e opozitës

Shumica socialiste në parlament, e mbështetur me vota pro edhe nga 23 deputetë të opozitës brenda parlament, miratoi sot ndryshimet e Kodit Zgjedhor.   Sipas variant socialist, i kthyer tashmë në ligj, koalicionet zgjedhore duhen regjistruar në garë me lista të përbashkëta dhe pjesërisht të hapura. Kjo formulë e ul ndjeshëm mundësinë që qytetarët […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara