e mërkurë 8 dhjetor 2021
e mërkurë 8 dhjetor 2021

 

 

Presidenti kinez Xi Jinping bëri thirrje të hënën që dialogu dhe bashkëpunimi të jenë motivi kryesor në marrëdhëniet midis Kinës dhe Evropës, duke theksuar se të dy palët duhet të kenë si qëllim dobinë e ndërsjellë dhe përfitimet e përbashkëta.

 

Në një bisedë telefonike me presidentin finlandez Sauli Niinisto, Xi e nxiti gjithashtu Finlandën që të luajë një rol pozitiv në promovimin e zhvillimit të shëndetshëm dhe të qëndrueshëm të lidhjeve Kinë-Evropë.

 

Niinisto tha se Finlanda është e gatshme të luajë një rol pozitiv në lehtësimin e dialogut dhe bashkëpunimit midis Evropës dhe Kinës.

 

Ndërsa peizazhi ndërkombëtar pëson ndryshime të shpejta, vazhdojnë të shfaqen kërcënime e sfida globale dhe palët e ndryshme duhet t’i trajtojnë ato me frymën e bashkëpunimit me përfitime të ndërsjella, tha Xi, duke paralajmëruar kundër konfrontimit dhe mendësisë së “lojës ku fituesi i merr të gjitha”.

 

Xi theksoi se Kina është e gatshme të bëjë përpjekje të përbashkëta me Finlandën për të ruajtur multilateralizmin dhe për të përballuar sfidat globale, si siguria e shëndetit publik dhe ndryshimi i klimës, nëpërmjet bashkëpunimit ndërkombëtar.

 

Duke vënë në dukje se vitin e kaluar ishte 70-vjetori i lidhjeve diplomatike kino-finlandeze, Xi tha se Kina është e gatshme të punojë me Finlandën për të zgjeruar tregtinë dypalëshe dhe mirëpret kompanitë finlandeze të vazhdojnë të ndajnë përfitimet e sjella nga zhvillimi i saj. Kina shpreson që Finlanda do të vazhdojë të mbështesë bashkëpunimin dypalësh në tregti dhe fusha të tjera.

 

Kina është e gatshme të zgjerojë bashkëpunimin me Finlandën në kërkimin shkencor dhe arsimin, si dhe lidhur me zhvillimin e gjelbër dhe me lëshim të ulët karboni, vijoi më tej kreu i shtetit i Kinës, duke bërë thirrje për përpjekje të përbashkëta për t’u përballur me ndryshimin e klimës.

 

Xi gjithashtu u dërgoi urimet më të mira sportistëve finlandezë që do të marrin pjesë në Lojërat Olimpike Dimërore të Pekinit vitin e ardhshëm.

 

Sauli Niinisto, nga ana e tij, theksoi se Kina është partnerja më e rëndësishme tregtare e Finlandës në Azi dhe se ka një potencial i madh për bashkëpunimin dypalësh lidhur me teknologjinë e lartë dhe ekonominë qarkulluese.

 

Finlanda beson se njerëzimi duhet të merret me ndryshimin e klimës, COVID-19 dhe sfida të tjera globale së bashku nëpërmjet dialogut dhe bashkëpunimit, vuri në dukje ai, duke shtuar se Kina luan një rol vendimtar dhe të domosdoshëm në këtë proces. CRI

 

 

Më shumë

Lukashenko dhe tranziti i gazit rus drejt Europës

Pushtetmbajtësi bjellorus, Aleksander Lukashenko kërcënoi me mbylljen e rubinetit të gazit Jamal Europa. Por Gazpromi ka rrugë të tjera për të sjellë gaz tek klientët e tij.   Lajmi pushtoi para pak ditësh mediat: Pushtetmbajtësi bjellorus, Aleksander Lukashenko kërcënon Europën me ndaljen e tranzitit të gazit rus drejt Europës! Kërcënimi erdhi në kulmin e […]

Thirrja nga Bjellorusia kalon përmes Turqisë

Në tetor, më shumë se 5000 emigrantë, kryesisht nga Lindja e Mesme, mbërritën në Gjermani nëpërmjet Bjellorusisë. Investigimi i ARD Report München tregon: itinerari është i organizuar mirë dhe kalon përmes Turqisë. Qendra e parë e pritjes në Eisenhüttenstadt është e rrethuar me gardhe të larta. Deri pak ditë më parë, çdo emigrant i […]

Irani kryen manovra ushtarake para rifillimit të bisedimeve bërthamore

Ushtria e Iranit ka nisur manovrat ushtarake të përvitshme pranë Gjirit Persik, njoftoi televizioni shtetëror iranian, disa javë përpara rifillimit të bisedimeve mes Teheranit dhe fuqive botërore për ringjalljen e marrëveshjes bërthamore të vitit 2015. Manovrat po zhvillohen në një territor të gjerë, në pjesën lindore të ngushticës së Hormuzit deri në atë veriore […]

32-vjetori i Rënies së Murit të Berlinit

09 Nëntori shënon 32-vjetorin e rënies së Murit të Berlinit. Kjo datë simbolizon rënien e komunizmit të Evropë. Pak pas mesnatës së 13 gushtit 1961, qeveria gjermane u dha urdhër 40 mijë ushtarëve dhe policëve gjermano-lindorë të bllokonin me tela me gjemba gjithë kufirin, duke lënë vetëm 13 pika kalimi për në Berlinin Perëndimor. […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara