e shtunë 16 tetor 2021
e shtunë 16 tetor 2021

 

Presidenti kinez Xi Jinping tha të shtunën se Revolucioni i vitit 1911 hapi rrugën për ndryshimet e thella shoqërore që kanë ndodhur në Kinën moderne.

 

Xi, gjithashtu sekretar i përgjithshëm i Komitetit Qendror të Partisë Komuniste të Kinës dhe kryetar i Komisionit Qendror Ushtarak, i tha këto në një konferencë në Pekin me rastin e 110-vjetorit të Revolucionit të 1911-s.

 

Njëqind e dhjetë vjet më parë, revolucionarët kinezë të përfaqësuar nga Sun Jat Seni mahnitën botën kur filluan Revolucionin e vitit 1911. “Ata rrëzuan dinastinë Qing, i dhanë fund monarkisë absolute që kishte sunduar Kinën për mijëra vjet, dhe shtruan rrugën për ndryshimet e thella shoqërore që kanë ndodhur në Kinën moderne,” vuri në dukje Xi.

 

“Me fuqinë e tij të jashtëzakonshme dhe ndikimin e thellë, Revolucioni i vitit 1911 solli transformimin shoqëror në Kinë dhe çoi në kërkimin e rrugës drejt përtëritjes kombëtare,” shtoi ai.

 

 

Presidenti kinez tha se “ata që harrojnë trashëgiminë e tyre, tradhtojnë vendin amë dhe kërkojnë të ndajnë vendin nuk do të kenë një përfundim të mirë dhe do të përçmohen nga njerëzit dhe do të dënohen nga historia”.

 

“Bashkimi i plotë i vendit tonë mund dhe do të arrihet,” tha Xi Jinping.

 

Edhe pse në raste të mëparshme Xi nuk përjashtoi përdorimin e forcës për të integruar Tajvanin – i konsideruar nga Pekini një provincë rebele – në Republikën Popullore, me këtë rast ai siguroi se ata do të ndjekin “parimin bazë të ‘ribashkimit paqësor'”.

 

“Bashkimi kombëtar me mjete paqësore është interesi i përgjithshëm i kombit kinez, duke përfshirë bashkatdhetarët tanë në Tajvan,” tha presidenti, i cili përsëri përmendi kuadrin e “një vendi, dy sisteme” – të aplikuar në Hong Kong dhe Makao, të cilat Ai synon autonomi në zona të ndryshme, por që i përkasin Kinës – si një opsion për ishullin.

 

Presidenti kinez u bëri thirrje “bashkatdhetarëve të dy nga ngushticat (Tajvani)” të hyjnë në anën e duhur të historisë “, duke paralajmëruar se ata që promovojnë pavarësinë e Tajvanit janë” pengesa më e madhe “për ribashkimin dhe një” rrezik i madh “.

 

Tajvani është qeverisur në mënyrë autonome që nga përfundimi i luftës civile në 1949 pas fitores së komunistëve, e cila gjithashtu rezultoi në tërheqjen e nacionalistëve Kuomintang (KMT) në ishull. Sidoqoftë, me kalimin në demokraci që nga fundi i viteve 1980, zërat në ishull që kërkojnë të shpallin pavarësinë e Tajvanit si një shtet sovran kanë fituar forcë. Në këtë drejtim, Xi tha se “ata që harrojnë trashëgiminë e tyre, tradhtojnë vendin amë dhe kërkojnë të ndajnë vendin nuk do të kenë një fund të mirë, dhe do të përçmohen nga njerëzit dhe do të dënohen nga historia”.

 

Duke këmbëngulur se “çështja e Tajvanit” është një çështje e brendshme në të cilën vendet e tjera nuk duhet të ndërhyjnë, Xi komentoi se “askush nuk duhet të nënvlerësojë vendosmërinë, vullnetin dhe aftësinë e popullit kinez për të mbrojtur sovranitetin dhe integritetin e tij kombëtar”. Sipas mendimit të udhëheqësit komunist, ndarja de facto e  ishullit nga pjesa tjetër e vendit lindi “nga dobësia dhe kaosi i kombit” dhe do të zgjidhet kur të realizohen planet e tij për “përtëritje kombëtare”.

 

“Ribashkimi është shpresa e të gjithë kinezëve. Nëse Kina mund të ribashkohet, të gjithë kinezët do të jetojnë një jetë të lumtur; nëse jo, të gjithë do të vuajnë,” tha Xi, duke kujtuar një nga protagonistët më të mëdhenj të Revolucionit të 1911 dhe pikërisht themeluesin e KMT, Sun Yat Sen.

 

Më shumë

Franca do t’i kthejë Beninit 26 artefakte historike

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron tha se pa përfunduar muaji tetor do t’i kthejnë Beninit 26 artefakte historike të rrëmbyera nga ushtarët francezë në shekullin e 19-të, transmeton Anadolu Agency (AA).   Në një fjalim në Samitin Afrikë-Francë të mbajtur në Francë, Macron tha se deri në fund të muajit do të rikthejnë […]

NATO përgjysmon misionin e Rusisë në aleancë

NATO konfirmoi për Radion Evropa e Lirë se madhësia e misionit të Rusisë në aleancë është përgjysmuar, pas zbulimit se tetë anëtarë të ekipit diplomatik rus u përkisnin shërbimeve të inteligjencës në Moskë.   Një zyrtar i NATO-s i tha Radios Evropa e Lirë se aleanca “ka forcuar mbrojtjen, në përgjigje të veprimeve […]

Putin për krizën e çmimeve të energjisë: Fajin e ka Bashkimi Europian

Presidenti rus Vladimir Putin, duke iu referuar sot situatës në tregun e energjisë së gazit në Europë, tha se Europa ishte përgjegjës për politikën e gabuar të KE që refuzoi kontratat afatgjata për furnizimin me gaz natyror me Rusinë dhe u kthye në tregjet vendore.   “Komisioni Evropian bëri një gabim kur donte […]

Dy Koretë rivendosin komunikimin ndërkufitar

Koreja e Veriut dhe ajo e Jugut rivendosën kanalin e komunikimit ndërkufitar.   Seuli tha se dy Koretë zhvilluan telefonatën e parë që nga gushti.   “Me rivendosjen e linjës së komunikimit Jug-Veri, Qeveria vlerëson se është siguruar një bazë për rimëkëmbjen e marrëdhënieve ndër-koreane”, tha përmes një deklarate Ministria e Unifikimit e […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara