e shtunë 17 prill 2021
e shtunë 17 prill 2021

 

Është zbuluar 127 vite pas vdekjes varri i Gjerasim Qiriazit, një prej emrave të njohur të Rilindjes Shqiptare, i cili veprimtarinë e tij intelektuale e vuri më së shumti në shërbim të interesave patriotike dhe zhvillimit të kulturës dhe arsimimit në gjuhën shqipe.

 

I njohur si themeluesi i shkollës së parë të vashave në Korçë, eshtrat e Gjerasimit, vëllait të motrave të shquara Qiriazi, preheshin të lëna në harresë në një varezë protestante në Strumicë, në qytetin jugor të Maqedonisë së Veriut.

 

Në kuadër të edicionit të dytë të manifestimit kulturoro–shkencor “Ditët e Alfabetit”, me rastin e 112-vjetorit të Kongresit të Manastirit dhe me organizimin e Institutit për Trashëgimi Shpirtërore e Kulturore në Maqedoninë e Veriut u bënë homazhe në nder të figurës dhe veprimtarisë së tij, ndërsa u vlerësua kontributi që ai dha për zhvillimin e gjuhës shqipe dhe në arsimimin e qindra fëmijëve në vitet e vështira të pushtetimit otoman.

 

Ai ishte një bashkëpunëtor i emrave të tjerë të Rilindjes Shqiptare si Abdyl, Naim, e Sami Frashërit, Mihal Gramenos e Kristo Dakos.

 

Ai shkroi shumë vjersha dhe këngë, si dhe bëri gati librin “Kristomaci” i cili u botua pas vdekjes. Gjerasim Qiriazi njihet gjithashtu edhe si predikues dhe themelues i Kishës Protestante në Shqipëri.

 

 

 

 

 

Më shumë

Zef Seremben – poeti me shpirt të trazuar…

…Arbria matanë detit, na kujton Se ne të huaj jemi te ky dhe! Sa vjet shkuan! E zëmra nuk harron Që ne turku na la pa Mëmëdhe… Zef Serembe (Giuseppe, 06.03.1843 – 1901) është poet lirik arbëresh. Ai lindi më 6 mars të vitit 1843 në Strigar të Kozencës. Ndoqi studimet në kolegjin e […]

85-vjetori i lindjes së shkrimtarit Ismail Kadare

Ismail Kadare është poet e prozator dhe një nga përfaqësuesit më të shquar të letërsisë shqiptare. Ai është një ndër personalitet qendrore të kulturës shqiptare të gjysmës së dytë të shek. XX. Ismail Kadare lindi në vitin 1936 në Gjirokastër, ku kreu arsimin e mesëm.   Në vitin 1958 u diplomua në degën […]

7 vjet pa Usta Laverin

Sot mbushen 7  vjet nga ndarja e nga jeta e Usta Laver Bariut.   Ustai Laveri ishte personalitet i shquar i muzikës popullore shqiptare në klarinetë dhe si këngëtar. Themelues dhe drejtues i Sazeve të Përmetit të njohura në gjithë Shqipërinë dhe jashtë saj. Pëveçse ishte një mjeshtër i pakontestuar i klarinetës, ai mund […]

Xhorxh Gordon Bajron (1788-1824)

Poet romantik anglez. Bajroni lindi në Londër më 22 janar 1788 në një familje aristokrate të varfëruar. Kur ishte dhjetë vjeç, me vdekjen e xhaxhait, Bajroni trashëgoi titullin Lord dhe pallatin e çifligun Newstead Abbey. Më 1801 Bajronin e dërguan në Harrow, në shkollë, ku studioi gjuhët greke e latine, historinë dhe letërsinë angleze. […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara