e diel 5 dhjetor 2021
e diel 5 dhjetor 2021

 

Për herë të dytë Komisioni i Venecias do të duhet të japë opinionin e tij lidhur me Vettingun e Gjyqtarëve dhe Prokurorëve.

 

Por kësaj here vetëm për një nen të vetëm kushtetues, ku parashikohet mandati i organeve që kryejnë këtë proces, mandat që përfundon në Qershorin e vitit të ardhshëm.

 

Në Kushtetutë është parashikuar që pas këtij afati procesin e Vettingut për gjyqtarët ta kryejnë Këshilli i Larte i Gjyqësorit ndërsa për prokurorët Këshilli i Lartë i Prokurorisë.

 

Por socialistët kërkojnë që edhe për 2 vjet të tjera, pas përfundimit të afatit kushtetuese, të jenë sërish Komisioni i Pavarur të Kualifikimit, Kolegji i Posaçëm i Apelimit  dhe ai i Komisionerit Publik.

 

Këshilli i Legjislacionit, në mbledhjen e të premtes ku ishin prezent vetëm përfaqësuesit e shumicës, e miratoi vendimin, duke patur vetëm abstenimin e Fatmir Xhafajt.

 

Arsyeja përse socialistët kërkojnë të marrin një opinion të dytë nga ekspertët e Venecias sipas burimeve nga mazhoranca, lidhet me faktin sepse ndryshimi i propozuar prej tyre prek një nga shtyllat e Reformës në Drejtësi.

 

E duke qenë se “Venecia” ka dhënë 2 opinione mbi standardet e Vettingut që ndryshonin ne dokumentin e ndërmjetëm nga opinion final, atë mendojnë se është i nevojshëm një tjetër opinion që qartëson nëse shtyrja e mandatit të këtyre organeve është në një linjë me standardin që rekomandon Komisioni.

 

Në Tetor të 2016 ishte Partia Demokratike që iu drejtua këtij komisioni për opinion po për Vettingun në drejtësi.

 

Më shumë

Shqiptarët duan të ikin, aplikimet për azil në gusht tejkalojnë nivelet e para pandemisë

Aplikimet për azil nga shtetasit shqiptarë në një nga vendet e Bashkimit Europian shënuan një rritje të shpejtë në muajt e verës, duke tejkaluar dhe nivelet e para pandemisë.   Sipas të dhënave nga EASO, zyra europiane e azilantëve, aplikimet për azil në muajin gusht arritën në mbi 1400, me një rritje prej […]

Berisha: Dorëzojmë 4200 firma për Kuvendin

Lideri historik i Partisë Demokratike, Sali Berisha, dhe mbështetësit e tij dorëzuan mbrëmjen e së mërkurës, 4200 firmat që ata deklaruan se janë mbledhur për të kërkuar thirrjen e Kuvendit kombëtar të kësaj partie. Ato u depozituan më pas në zyrën e kryetarit të Këshillit Kombëtar Edi Paloka.   Mbi tryezën e një […]

Ish-zyrtari iranian i akuzuar për masakra gjykohet në Durrës

Një ish-zyrtar i Iranit i akuzuar për krime kundër njerëzimit dhe krime lufte përballet me procesin gjyqësor të drejtësisë nga Sudia në Gjykatën e Durrësit në Shqipëri.   Hamid Noury nën gjykimin e Stokholmit u zhvendos në Shqipëri për të dëgjuar dëshmi për thuajse 15 ditë me seancën që nisi sot rreth orës […]

Dekriminalizim e dorëheqje, si mbetën 6 bashki pa kryetar

Vënia nën akuzë nga SPAK i kryebashkiakut të Mallakastrës, Qerim Ismailaj, dhe mënyra se si do t’i rrjedhë përballja me drejtësinë për akuzën e “falsifikimit”, nuk e përjashton mundësinë e ndërprerjes së mandatit të tij.   Por nga ana tjetër, në vend janë gjashtë bashki të cilat nuk e kanë një kryetar të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara