e diel 24 tetor 2021
e diel 24 tetor 2021

 

Numërimi i votave preferenciale në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit, ka sjellë rezultate mjaftë interesante, që pritet të komentohen gjatë.

Deputeti më i votuar për Kuvendin e ardhshëm ka rezultuar Taulant Balla, i cili ka marrë 21.6042 vota.

Pas tij vjen Erion Braçe, i cili është një nga deputetët më jetëgjatë në Kuvendin e Shqipërisë, me Partinë Socialiste. Pas tij vjen Fatmir Xhafaj, i cili po ashtu theu herësin dhe kalo pragun për të hyrë në Kuvend. I katërti renditet kreu i PD-së Lulzim Basha dhe më pas vjen Belinda Balluku, deputet e Partisë Socialiste.

Por krahas tyre ka dhjetëra kandidatë për deputet që rezultojnë me 0 vota, 1 ose 2 vota në total.

Sipas shifrave të publikuar nga KQZ deri tani, rezulton se 93 kandidatë për deputetë kanë 0 vota. 144 prej tyre rezultojnë se kanë marrë vetëm 1 vote. Ndërsa 137 kandidatë për deputetë kanë fituar 2 vota.

 

Më shumë

72-vjetori i themelimit të Republikës Popullore të Kinës, Ambasadori kinez në Tiranë, Zhou Ding: Thellojmë miqësinë, krijojmë një të ardhme më të mirë së bashku

Ambasadori kinez në Tiranë, Zhou Ding, me rastin e 72-vjetorit të themelimit të Republikës Popullore të Kinës, shprehu përmes një deklarate nderin për të ndarë gëzimin e festës kombëtarë të Kinës me miqtë shqiptarë nga qarqe të ndryshme. Ai shprehu respekt ndaj miqve që kujdesen dhe mbështesin miqësinë kino-shqiptare për një kohë të gjatë.   […]

Mazhoranca prezanton programin qeverisës, Linda Rama shfaqet në parlament

Bashkëshortja e kryeministrit, Linda Rama u shfaq sot në lozhën e sallës së parlamentit për të ndjekur nga afër prezantimin e programit qeverisës në mandatin e tretë të socialistëve. Ajo qëndroi në sallë vetëm për të ndjekur fjalën e bashkëshortit, që prezantonte projektet për 4 vitet e ardhshme.     Është hera e […]

Kryeministri nuk lejoi gazetarët nga Kosova t’i bënin pyetje Merkelit, Federata Europiane e Gazetarëve: Turp!

Në përfundim të konferencës për shtyp me kancelaren Angela Merkel është shënuar edhe një incident. Kryeministri pasi sulmoi Kosovën dhe Albin Kurtin, nuk ka pranuar të marrë pyetje nga gazetarët nga Kosova, me pretendimin se nuk kishte kohë.   Për ngjarjen ka reaguar edhe Federata Europiane e Gazetarëve e cila e ka konsideruar të […]

LSI pa grup parlamentar, PD nuk i vjen në ndihmë

Rezultati i dobët në zgjedhjet e 25 Prillit, me vetëm 4 mandate, nga 19 deputetë që siguroi në 2017-ën, i kushtoi Lëvizjes socialiste për integrim, pamundësinë për të krijuar një grup parlamentar. Partia Demokratike, duket se nuk u ofrua ta ndihmonte aleaten e saj kryesore në 4 vitet e shkuara, duke shënuar në […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara