e martë 22 qershor 2021
e martë 22 qershor 2021

 

 

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka nënshkruar kontratën me kompaninë “Smartmatic International Holding B.V” për identifikimin elektronik të votuesve në zgjedhjet e 25 prillit.

 

Javën së ardhshme në KQZ do të bëhet testimi i pajisjes që përdor “Smartmatic” për identifikimin biometrik.

 

Pas kryerjes së testit do të bëhet porosia për të gjitha pajisjet, që nevojiten dhe më pas i hapet rrugë procesit të punës në terren.

 

Kostoja e këtij procesi do të jetë rreth 15 milionë euro, por kësaj shume do i shtohen edhe 3 milionë eurot që do të duhen për vendosjen e kamerave në çdo qendër votimi, të cilat bashkë me kostot e tjera të  nevojshme për procesin zgjedhor, do e bëjnë atë më të kushtueshmin.

 

Kreu i KQZ-së, Ilirjan Celibashi ka theksuar se kjo shumë mund të rritet edhe më tepër nëse do bëhet implementimi i pilotimit të votimit elektronik, për të cilin në rast dakordësie mes partive, kostoja mund të shkojë deri në 7 milionë euro.

 

Më shumë

Bashkimi Europian heq kufizimet e udhëtimeve për Shqipërinë

Qeveritë e Bashkimit Evropian vendosën ditën e sotme të heqin kufizimet e udhëtimeve për Shqipërinë, Maqedoninë e Veriut dhe Serbinë, megjithatë disa shtete anëtare të unionit mund të kërkojnë një test negativ të COVID-19 ose karantinë disa ditorë për të lejuar hyrjen në vend.   Shqipëria, Libani, Maqedonia e Veriut, Serbia dhe Tajvani […]

Më 5 qershor të vitit 1920 filloi lufta e shqiptarëve për çlirimin e Vlorës

Lufta e Vlorës ishte një luftë e armatosur e popullit shqiptar për çlirimin e krahinës së Vlorës nga pushtuesit italianë dhe për bashkimin e saj administrativ me pjesën tjetër të Shqipërisë. Forcat italiane ishin vendosur në Vlorë gjatë Luftës së I Botërore. Vendimi për fillimin e Luftës së Vlorës u mor nga përfaqësuesit e […]

“Na riktheni abonetë”, Qytetarët në protestë pas pabesisë së Veliajt

Qytetarë dhe aktivistë të ndryshëm kanë protestuar përpara Bashkisë Tiranë në lidhjen me heqjen e abonesë së përgjithshme gjatë muajve të verës.   Personat e pranishëm në protestë, ku shumica ishin të rinj dhe studentë njëkohësisht, janë shprehur se nuk janë në gjendje ta përballojnë me nivelin e pagave në vend, blerjen e disa […]

Të zhdukurit në komunizëm

Në takimin që Autoriteti për Informimin mbi Dosjet e ish Sigurimit të Shtetit që zhvilloi më 28 maj në mjediset e Muzeut të qytetit të Shkodrës merrnin pjesë përfaqësues të familjeve të të zhdukurve, nga Shkodra dhe Malësia e Madhe, si dhe ambasadori Prezencës së OSBE në Shqipëri, Vincenzo Del Monaco.   Drejtuesja e […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara