e shtunë 8 maj 2021
e shtunë 8 maj 2021

 

Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve ka miratuar sot vendimin për shpërndarjen e fondeve për partitë politike. Në një njoftim për mediat, KQZ bën me dije se ka ndarë 140 milionë Lekë, për 6 parti politike.

 

Ndarja e fondeve:

Në bazë të rezultatit të zgjedhjeve të fundit të përgjithshme, Partia Socialiste ka marrë më shumë mandate dhe rrjedhimisht më shumë para. Sipas KQZ, PS do të marrë në total 63,417,047 Lekë.

 

Më pas vjen PD me 39,911,877 Lekë, pasi ka arritur që të marrë 28.85 të votave. Më vendin e tretë është Lëvizja Socialiste për Integrim dhe për vitin 2021 do të përfitojë 20,012,797 Lekë.

 

Po ashtu para nga buxheti i shtetit do të marrin dhe Partia për Drejtësi Integrim dhe Unitet, 7,447,477 Lekë, Lista e Barabartë 4,841,667 Lekë dhe Partia Social Demokrate 5.369,137 Lekë.

 

 

Më shumë

Konfirmohen 140 deputetët e Shqipërisë, ngelen jashtë këta politikanë të njohur

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka zyrtarizuar tashmë listën finale të 140 deputetëve të rinj të Kuvendit të Shqipërisë. 140 emrat e rinj, mes tyre figura të njohura por edhe shumë të rinj, do të ulen në karriget e Kuvendit në shtator të këtij viti, në nisje të sesionit të ri parlamentar dhe do […]

ODIHR: Zgjedhjet ishin të qeta, qeveria përdori burimet shtetërore

Vëzhguesit ndërkombëtarë të zgjedhjeve të përgjithshme deklaruan sot nga Tirana në raportin paraprak se zgjedhjet e 25 prillit se procesi i votimit u zhvillua i qetë. Ata pohuan se partia në pushtet përdori burimet qeveritare në fushatë dhe mori avantazh nga kjo bazë. Vëzhguesit morën po ashtu shumë pretendime për shitblerje votash. Ata vlerësuan […]

PS në avantazh, LSI në pikiatë – Basha: PS i ka dhënë prioritet numërimit të qendrave që e favorizojnë

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka dalë në një deklaratë për media në të cilën është shprehur se Partia Socialiste i ka dhënë prioritet numërimit të kutive që i përkasin mbështetësve të PS. Sipas Bashës, qendrat e para që janë numëruar janë ato që favorizojnë partinë në pushtet.   “Së pari dua […]

Fillon numërimi i votave: Ambasadorja amerikane inspekton në 12 të natës QNV te “Vasil Shanto”

Ambasadorja e SHBA, Yuri Kim dhe kreu i KQZ, Ilirjan Celibashi kanë shkuar për inspektim tek qendra e numërimit të votave në shkollën ‘’Vasil Shanto’’ në Tiranë.   Ky inspektim vjen pak para fillimit zyrtar të numërimit të votave tashmë në gjithë Shqipërinë.   Ambasadorja iu kërkoi organizatorëve të mos fillonte procesi i numërimit […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara