e shtunë 4 dhjetor 2021
e shtunë 4 dhjetor 2021

 

 

Në zgjedhjet lokale të 17 tetorit në Maqedoninë e Veriut po përgatitet një garë e fortë mes kandidatëve të partisë në pushtet dhe atyre opozitare që po tentojnë të ndryshojnë fuqitë në disa komuna. Një prej komunave ku pritet një konkurrencë e fortë mes kandidatëve shqiptarë, është ajo e Çairit.

 

Përballë kryetarit aktual Visar Ganiu, i cili rikandidon nën siglën BDI, është shqiptari tjetër përfaqësues i Alternativës dhe Aleancës për Shqiptarët, Bekim Saliu. Visar Ganiu, pretendon të qëndrojë në zyrën e kryetarit me premtimet kryesore në infrastrukturë.

 

“Parlamenti dhe Qeveria kanë sjellë një ligj të ri që quhet ligji për investime strategjike dhe ne kemi konkurruar si komuna e parë pilot që do të zbatojë ligjin. Kemi konkurruar me 12 garazha në kate dhe kemi gjetur një kompani që i ka bërë të gjitha studimet e fizibilitetit dhe biznesit. Pas marrjes së mandatit, në 2-vjeçarin e parë të mandatit mendojmë që ta realizojmë këtë projekt. Gjithashtu kemi zgjerime të disa bulevardeve”, tha z. Ganiu.

 

 

Por një tjetër kandidat po sfidon seriozisht atë dhe po kërkon besimin e qytetarëve të Çairit. Është Bekim Sali, stomatologu që përfaqëson koalicionin opozitar Aleanca për Shqiptarët dhe Alternativa.

 

Kandidati Sali del me ofertë për ndryshime rrënjësore në Çair. Ndërtimin e Çairit të Ri përmes “Master Planit” që e ofron.

 

“Master plani është zgjidhja më e mirë dhe më e sigurt për Çairin. Kjo nuk nënkupton vetëm  zgjidhjet urbanistike por edhe jetën sociale, jetën për të moshuarit, për të rinjtë, numrin e shkollave, numrin e çerdheve për arsye të disbalancit të madh dhe padrejtësisë për banorët e Çairit. Deri më tani është ndërtuar vetëm pjesa e banimit e jo edhe pjesa tjetër përbërëse urbanistike”, shprehet z. Sali.

 

Por pavarësisht premtimeve, Çairi ka problem serioz mungesën e infrastrukturës së kanalizimit. Në këtë periudhë të shirave të vazhdueshme, rrugët e Çairit është mëse normale t’i shihni në këtë gjendje. Gropa të mëdha të mbushura me ujë dhe baltë, ku nuk kanë munguar edhe shtëpitë që herë pas here janë përmbytur nga shirat.

 

Më shumë

Putini i ofron gaz të lirë Serbisë dhe mbështetje për Kosovën

Presidenti rus, Vladimir Putin, tha të enjten se Moska do të vazhdojë t’i ofrojë gaz natyror Serbisë me kushte të favorshme dhe se një kontratë e re furnizimi do të nënshkruhet së shpejti për të zëvendësuar kontratën aktuale që skadon në fund të vitit.   Ai i bëri këto komente në rezidencën e […]

Kur mund të arrihet një marrëveshje Kosovë – Serbi?

I ngarkuari me punë në ambasadën amerikane në Prishtinë, Nicholas Giacobbe, tha të enjten se me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti dhe zëvendëskryeministrin Besnik Bislimi, diskutoi për mundësinë e një marrëveshjeje me Serbinë, përgjatë mandatit të qeverisë aktuale.   “Kisha kënaqësinë të takohesha me kryeministrin Kurti dhe zëvendëskryeministrin Bislimi për të diskutuar një […]

Konfirmohet ambasadori i ri i SHBA-së në Kosovë

Senati amerikan konfirmoi diplomatin Jeffrey Hovenier për të shërbyer në postin e ambasadorit të Shteteve të Bashkuara në Kosovë. Z. Hovenier, një diplomat karriere, u emërua në për këtë post në muajin korrik nga presidenti Joe Biden.   Ai ka shërbyer së fundmi si zëvendës ambasador i Shteteve të Bashkuara në Ankara të […]

Inflacioni godet rëndë njerëzit në Turqi

Banorët në Turqi po ankohen për rritjen e madhe të çmimeve të ushqimit dhe produkteve tjera thelbësore. Norma zyrtare e inflacionit vjetor është gati 20 për qind, por sipas ekspertëve të pavarur, shifra e vërtetë është pothujajse 50 për qind. Inflacioni është një shqetësim global, por ekonomistët thonë se në rastin e Turqisë […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara