Monday 24 June 2024
Monday 24 June 2024

 

Një provokim të rëndë gjeopolitik ka bërë aplikacioni “Google Map”. Ka zhdukur nga harta emërtimin lokal të lumit Vjosë dhe e ka zëvendësuar me toponimin grek Sarandaporo.

Lumi i vetëm i egër dhe i paprekur qysh kur hyn në territorin shqiptar në kufirin jugor të Greqisë me Shqipërinë merr emërtimin Vjosë por prej disa muajsh në mënyrë poshtëruese dhe provokuese tashmë është shënjuar me emrin e një prej degëve të saj në territorin grek, përroin e vogël Sarandaporo.

Ministria e Jashtme e Republikës së Shqipërisë duhet ti dërgojë notë proteste aplikacionit dhe faqes së kërkimeve Google për të korigjuar këtë gafë historike dhe diplomatike.

Hej, ti ministri i jashtëm në detyrë Gent Cako mos dremit më bythë në zyrën e uzurpuar por reago menjëherë edhe pa i marrë leje Edi Ramës.

Po ti Ilir Meta, po ti Mimi Kodheli po më lexoni? / shkruan gazetari Bledi Mane

 

 

Më shumë

Rreziku nga sulmet kibernetike

Siguria kibernetike po bëhet çdo ditë e më shumë një fushë që kërkon fuqi punëtore të specializuar. Ndaj Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi, si drejtues i institucionit që shumë shpejt do të marrë drejtimin për garantimin e mbrojtjes kibernetike përshëndeti pjesëmarrësit në aktivitetin inovativ “Cyber Camp Albania”, ku ftoi të rinjtë të orientojnë karrierën […]

4 – Dhjetori, Festa Kombëtare e Forcave të Armatosura Shqiptare

Me propozimin e Isa Boletinit, më 4 dhjetor 1912, Mehmet pashë Dërralla u zgjodh ministër i Luftës në Qeverinë e Përkohshme, duke fituar 42 vota dhe duke u radhitur i treti pas Luigj Gurakuqit me 54 vota dhe Myfit Bej Gjirokastrës (Libohovës) me 52 vota. Ministri i Luftës Mehmet pashë Dërralla duke bashkëpunuar me […]

Një shqiptar në krye të Arqipeshkivisë së Tiranës dhe Durrësit

Papa Françesku emëroi sot (30 nёntor 2021) imzot Arjan Dodaj, kryeipeshkëv të ri të kryedioqezës së Tiranë-Durrësit. Imzot Dodaj është kryeipeshkvi i tretë i kësaj Kishe në periudhën pas rënies së komunizmit, pasardhës i imzot Rrok Mirditës dhe i imzot George Frendos.   R.SH. – Vatikan   Dorëheqja dhe emërimi i Kryeipeshkvit Mitropolit […]

Mbi 17’000 shqiptarë e festuan Pavarësinë jashtë atdheut

Një numër i konsiderueshëm shqiptarësh kanë zgjedhur t’i kalojnë festat e nëntorit jashtë atdheut.   Stambolli ishte destinacioni kryesor për të kaluar pushimet 4-ditore që erdhën nga festat e Pavarësisë dhe Çlirimit.   “Stambolli është shitur në masë, gati  muaj përpara, pra në fund të tetorit të gjitha grupet e Stambollit kanë qenë të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara