e martë 21 shtator 2021
e martë 21 shtator 2021

 

Dje u shënua viktima e parë pas më shumë se dhjetë ditësh që Shqipëria është përfshirë nga flakët. Andrea Haxhiaj ndodhej në banesën e tij në fshatin Asim Zeneli të Gjirokastrës bashkë me të shoqen në momentin që janë përfshirë nga flakët. 60-vjeçari ka përsuar dëme të mëdha në trup duke humbur jetën, ndërsa bashkëshortja e tij ndodhet në spital, në gjendje të rëndë.

 

Videoja që po shikoni vjen nga fshatin Asim Zeneli në Gjirokastër, aty ku u shënua viktima e parë nga zjarret. Siç shihet edhe në pamje, efektivët e policisë dhe jo vetëm, marrin ujë me kova, kusia dhe mjete rrethanore për të shuar flakët:

 

Në Pashaliman vatrat janë aktive, flakët i afrohen bazës

  

Zjarret prej 10 ditësh vijojnë edhe në zonën e Vlorës, ku në Karaburun po përparojnë me shpejtësi drejt Llogorasë dhe zonave të banuara në Dukat.

 

Banorët e kanë të pamundur të mbrohen të vetëm nga flakët, duke qëndruar gjitha natën në roje, ndërkohë që era e fortë po e shtyn zjarrin më në jug drejt pyjeve me pisha në Llogora.

 

Nëse zjarri mbërrin atje, dëmi do të jetë i jashtëzakonshëm por edhe rruga nacionale bëhet e pakalueshme.

 

Ndërsa në Pashaliman zjarret vijojnë të djegin sipërfaqe të tëra.

 

Si në shtëpitë afër fshatit Dukat i Ri ashtu dhe në Pashaliman vatrat e zjarrit janë sërish aktive.

 

Zjarrfikësit kanë qenë gjatë gjithë natës në bazën e Pashalimanit ku në orët e vona ka pas një situatë të vështirë, pasi flakët e zjarrit janë afruar 30 m afër bazës dhe u bë e mundur neutralizimi i flakëve.

 

 

 

Më shumë

Merkel në Tiranë: Zemra ime rreh për këtë rajon

  Në konferencën e përbashkët për shtyp me Kryeministrin e vendit, Kancelarja gjermane Angela Merkel, tha se i vjen keq që nuk është bërë e mundur hapja e negociatave për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë edhe pse janë plotësuar kushtet.   Merkel ka përshëndetur edhe projektin për tregun e përbashkët në Ballkan.   “Uroj […]

Debutuesit e parlamentit, 66 deputetë ulen për herë të parë në Kuvendin e Shqipërisë

Lëvizja Socialiste ka vetëm 1 deputet të ri, ndërsa të 3 kandidatët e Partisë Social-Demokrate do të jenë përherë të parë në parlament.   Qarku me më shumë debutues është Tirana, teksa 11 nga përfaqësuesit do të ulen për herë të parë në karriget e Kuvendit.   Nga radhët e socialistëve janë 7 […]

Nis punën legjislatura e 10-të e Kuvendit të Shqipërisë. Pas 30 muajsh opozita rikthehet në Parlament

Nis punën legjislatura e 10-të e Kuvendit të Shqipërisë.   Kjo seancë shënon rikthimin e Partisë Demokratike në Kuvend pa 30 muajsh bojkot.   Për herë të parë, Kuvendi nuk nisi me 140 deputetë, por me katër vakanca. Kjo për shkak se katër deputetë të zgjedhur, Lefter Koka, Najada Çomo e Gramoz Ruçi nga […]

Basha e përjashton nga PD, Berisha: Duhet të largohej vetë

Ish kryeministri Sali Berisha nuk do të jetë pjesë e grupit parlamentar të Partisë Demokratike, forcës politike të cilën ai e themeloi në vitin 1990, dhe që e udhëhoqi deri në vtin 2013, kur dha dorëheqjen pas humbjes së zgjedhjeve të atij viti. Vendimin për ta lënë atë jashtë e bëri të ditur sonte, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara